Otellerdeki satış faaliyetleri: Antalya otelleri üzerinde bir araştırma
Sales activities in hotel operations: An empirical research on Antalya hotels
  1. Tez No: 533993
  2. Yazar: MOHAMED ALSALİHEEN MOHAMED ARHAIAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUTAY OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Çağımızda otellerin satış faaliyetleri, ulusal ekonomiye önemli katkılarda bulunan ve döviz ve farklı meslekler gibi birçok ekonomik fırsat üreten dev bir olgu haline gelmiştir. Turizm ülkeleri otellerindeki bu faaliyetleri geliştirmek ve artırmak için yeni yöntemler uygulamaya büyük gereksinim duymaktadırlar. Araştırma Yöntemi: Çalışmanın uygulama bölümünü kapsayacak şekilde anket formları (50 başvuru formu) hazırlanmıştır. Çalışma planında sunulan soruları cevaplamayı amaçlayan anket formları, çalışma için gerekli olan doğru bilimsel sonuçların elde edilmesi amacıyla organize örneklem kullanılarak Antalya otellerinden 50 üst yöneticiye dağıtılmıştır. Sonuç: Otel endüstrisindeki satış departmanları, tüketiciler, teknoloji ve yerel ekonomideki değişikliklerle boğuşmaktadırlar. Teknolojideki ve davranışlardaki tüm bu değişiklikleri beraberinde getiren bu yeni ortamla birlikte, oteller teknoloji dünyasındaki bu yeni değişikliklere uymak ve müstakbel tüketicileri kendilerine çekmek ve bu değişikliklerden en iyi şekilde yararlanmak için alışılmadık yöntem ve planları benimsemeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The sales activities in the hotels in the modern era turned to be a huge phenomenon which contributes significantly to the national economy and generates many economic opportunities like foreign currency and different jobs. The tourist countries are in a great need to adapt new methods to enhance and improve these activities in the hotels for the favor of the tourist development and make use of all the existing tourist treasures. Research Method : the forms of questionaire (50) designed to cover the practical part of the research. The forms of questionaire aimed for answering the questions presented in the research plan. The aim of the researcher was to distribute these questionnaires forms to the superior administration in Antalya hotels using the organized sample for obtaining exact scientific results which are necessary for research.Results: The hotels industry face in the modern era many challenges: barriers which may occur between the guest and the hotel staff, collaboration rules of the selling process has been changed in new forms, The sales departments in the tourism sector are strugglingwith the changes in the customer, technology, and local economies In this new environment with all those multiple changes in technologies and attitudes, the hotel needs to adopt methods and plans which are unconventional to deal properly with these new changes in the world of technology and make the most of them to attract prospect consumers.