Otel işletmelerinde dış kaynak kullanımı: Antalya'da faaliyette bulunan 4 ve 5 yıldızlı otellerde bir araştırma
Outrsourcing in hotels: A Study of 4 and 5 stars hotels in Antalya
- Tez No: 206468
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çağımız rekabet çağıdır. şletmeler bu rekabet çağında sürdürülebilirliklerini sağlamak içinbütün yolları denemektedirler. Outsourcing (dış kaynak kullanımı) bu yollarından sadecebiridir ve son yıllarda çok tartışılmakta, üzerinde araştırmalar yapılmaktadır. Aslındaişletmelerce çeşitli şekillerde yıllardır uygulanan bu kavram son 15 yıldan beri farklı birşekilde tanımlanarak uygulanmaktadır. Bugün ulaştığı boyutuyla neredeyse girmediği sektörve işletme kalmamış durumdadır.Otelcilik sektörü de bu gelişmelerden etkilenmektedir. Oteller, geleneksel olarak daha öncekendi verdikleri dış kaynak kullanımı hizmetini satın alan durumuna dönüşmüşlerdir. Buçalışmada, otellerin hangi faaliyetlerini dış kaynaklardan sağladıkları ve bu konuyla ilgilieğilimleri araştırılmıştır. Araştırma kısmında Antalya'da faaliyette bulunan otellerin dışkaynak kullanma düzeyleri ve eğilimleri tespit edilmiştir. Otellerin, hizmetlerini kendilerigerçekleştirmek yerine dış kaynaklı işletmelerden alma konusundaki tutumları tespit edilmeyeçalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is the age of competition. Firms, in this age of competition are trying all the wayspossible to sustaine. Outsourcing is only one of this ways, it has been discussed in recentyears a lot and many research have been done about it. In fact, for years it has been used anddefined with different ways but it has been changed for fifteen years. Today, with the extentof outsourcing, perhaps there is no sector and company who does not use it.Hotel sector is also being affected from this developments. Hotels as traditional suppliersof services are being the buyers of outsourcing services. In this study, which hotel?s activitiesare being outsourced, the extent of outsourcing and tendency to outsource in the hotels ofAntalya are determined. The predisposition of hotels? managers about outsourcing versusinsourcing had also been determined.