İşyerinde maneviyat ve psikolojik sermaye arasındaki ilişkilerin incelenmesi üzerine bir araştırma
A research on examining the relationships between workplace spirituality and psychological capital
  1. Tez No: 534005
  2. Yazar: HİLAL KAVUKLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN KANBUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
İnsanoğlunun varoluşundan bu yana süregelen, kutsala özgü inanışlar zaman içerisinde değişime uğramış ve son zamanlarda daha bireysel bir bakış açısıyla maneviyat kavramı ön plana çıkmıştır. Her ne kadar maneviyat kavramı, din kavramının içerisinde algılansa da farklı kavramlar olarak anlamlandırılmaktadırlar. Çalışmada bir taraftan maneviyat konusu üzerinde düşünülürken, diğer yandan 2000'li yıllarda hızlı bir ivme kazanan, pozitif psikoloji alanında öne çıkan, psikolojik sermaye kavramı üzerinde durulmaktadır. Psikolojik sermaye, diğer sermaye türlerinden ayrılarak, işletmenin değerinin yükseltilmesi konusunda öneme sahiptir. Psikolojik sermayenin boyutları olan, umut, iyimserlik, özyeterlilik ve psikolojik dayanıklılık kavramlarının, çalışanların çalışma ortamlarında oluşturduğu farklılık göz önünde bulundurulduğunda, işyerinde maneviyatın bu faktörler üzerindeki etkisi merak edilen bir konudur. Çalışmada, bu bağlamda, Kastamonu İli Merkez İlçede bulunan Gürmen Grup Ramsey Tekstil Fabrikası'nda çalışanlar ile“anket”yürütülmüştür. Öncelikle kavramlar ile ilgili literatür taraması yapılmış ve anketlerden elde edilen veriler analiz edilerek araştırma hipotezlerinin doğruluğu kanıtlanmıştır. Ayrıca maneviyat kavramı ile psikolojik sermaye kavramlarının birlikte anlamlandırılması ile literatüre farklı bir bakış açısı kazandırmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Beliefs which have been continuing since the existence of human beings have changed over time and the concept of spirituality has come to the forefront recently in a more individual point of view. Although the concept of spirituality perceived inside of the concept of religion, these concepts have expressed as different concepts. In the study, spirituality is thought in one side while psychological capital, which has gained rapid momentum in the 2000s and which stands out in the field of positive psychology, is emphasized on the other hand. Being separated from other types of capital, psychological capital has an importance in raising the value of the business. When the differences in the working environment of the employees composed by hope, optimism, self-sufficiency and psychological resilience as subdimensions of the psychological capital are taken into consideration, the effect of workplace spirituality on these factors is a subject wondered about. In this study, a“questionnaire”was carried out with the employees of the Gürmen Group Ramsey Textile Plant located in Kastamonu province. Firstly, the literature about the concepts was examined and data gathered from questionnaires were analyzed and hypotheses of the research were proved to be correct. In addition, expressing the concepts of spirituality and psychological capital together it is aimed to brought a different perspective in the literature.