Kastamonu Belediyesi'nin verdiği fahri hemşehrilikler (1922-2017)
Honorary citizenships presented by Kastamonu Municipality (1922-2017)
  1. Tez No: 534004
  2. Yazar: KENAN GÖKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SERHAT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada Kastamonu Belediyesi'nin verdiği fahri hemşehrilikler araştırılmıştır. Fahri hemşehrilik çoğunlukla şehrin imarında, güzelleşmesinde ve iktisadi kalkınmasında başarı sağlayan cumhurbaşkanlarına, başbakanlara, bakanlara, milletvekillerine ve valilere verildiği gibi diğer kişilere de verilebilmektedir. Fahri hemşehrilik Belediye Meclisi'nin almış olduğu karar ile verilmektedir. Araştırmamızın ana kaynağını Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Eski'nin Kastamonu Valileri (1838–2000) adlı kitabı ve Kastamonu basını oluşturmuştur. 1992 öncesi Kastamonu Belediyesi'nin Belediye Meclisi'nin fahri hemşehrilik ile ilgili kararlarının arşivi olmadığı için çalışmamızda kullanamadık. Makaleler Bibliyografyası, Ulusal Tez Merkezi ve Milli Kütüphaneyi taradığımızda fahri hemşehrilik ile ilgili bir kaynağa da rastlayamadık. Çalışmada genellikle Kastamonu'nun kalkınmasıyla ilişkili olarak yönetici kadronun fahri hemşehrilik için seçildiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu nedenlerden dolayı cumhurbaşkanları, başbakanlar, bakanlar, milletvekilleri ve valilerin Kastamonu'daki çalışmalarına yer verilmiştir. Araştırmamızda 26 kişiye fahri hemşehrilik verildiği tespit edilmiştir. Veriliş gerekçelerine bakıldığı zaman genel olarak mülki ve askeri yöneticilere, milletvekili, bakan, başbakan ve cumhurbaşkanlarına verildiği anlaşılmaktadır. Ayrıca Rauf Denktaş ve Abdülcemil Kırımoğlu gibi Türkiye dışından Türklük vurgusu ve siyasi kimliği öne çıkan kişilere de millî hislerin bir göstergesi olarak fahri hemşehrilik verildiği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, honorary citizenships presented by Kastamonu Municipality are studied. Honorary citizenships are generally presented to presidents of Turkish Republic, prime ministers, ministers, deputies, and governors who contributed economic development of the city of Kastamonu and improved the town planning and beauty of the city, and also any other people who wanted to bepresented honorary citizenship. Honorary citizenships can be presented only by decision taken by council of Kastamonu Municipality. The main sources of this study are the book named: Governors of Kastamonu (1838 – 2000) by Mustafa ESKİ and source of Kastamonu local press. There is not any archive record of Kastamonu Municipality about honorary citizenships presented before 1992, therefore in this study honorary citizenships of this period are not found. There is also no record about the study in bibliography of articles, National Thesis Center, and National Library. The result of study is that honorary citizenships have been presented generally to executive managers who contributed to development of the city. Due to this reason, the presidents, prime ministers, ministers, deputies, and governors' contribution to the city are mainly studied and added to this master thesis. In this study, 26 honorary citizens of Kastamonu are found. When examining for the reason of presenting, honorary citizenships were generally presented to civil and military managers, deputies, ministers, prime ministers, and presidents. Apart from these for example Rauf DENKTAŞ, Abdülcemil KIRIMOĞLU etc. who have taken a prominent role in political ideology of Turkishness were presented honorary citizenships of Kastamonu as an indication of national sensation.