İşyeri nezaketsizliğinin işyeri maneviyatına etkisinde bilinçli farkındalığın rolü: Sağlık çalışanları üzerine bir araştırma
The role of mindfulness in the impact of workplace incivility on workplace spirituality: A study on healthcare workers
  1. Tez No: 840454
  2. Yazar: KÜBRA SAĞLAM GÖRKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM BOZACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışma, sağlık çalışanlarının meslektaş, yönetici ve hasta/hasta yakınlarından deneyimlediği işyeri nezaketsizliğinin anlamlı iş, topluluk bilinci ve iş değerleriyle uyum alt boyutlarından oluşan işyeri maneviyatına etkisini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Buradaki sorunsal; sağlık çalışanlarının meslektaş, yönetici ve hasta/hasta yakınlarından deneyimlediği nezaketsiz davranışların çalışanların fiziksel ve psikolojik sağlığını olumsuz etkilemesi ve işe yönelik olumlu tutumlar geliştirmesini engellemesidir. Bu sebeple deneyimlenen işyeri nezaketsizliğinin işyeri maneviyatı üzerindeki etkisi araştırmaya değer görülmüştür. Bununla birlikte bireyin işe yönelik olumlu tutumlar geliştirmesinin araçlarından biri olarak kabul edilen bilinçli farkındalığın değişkenler arası ilişkide aracılık rolünün olup olmadığını tespit etmek amaçlanmıştır. Bu kapsamda çalışma, Yozgat ve Kırıkkale illerinde bulunan Araştırma ve Uygulama Hastanelerinde görev yapan sağlık çalışanları ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar sağlık çalışanlarının meslektaş, yönetici ve hasta/hasta yakınlarından deneyimlediği nezaketsizliğin anlamlı iş, topluluk bilinci ve iş değerleriyle uyum üzerinde negatif yönde ve zayıf düzeyde etkili olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda bilinçli farkındalık, sağlık çalışanlarının meslektaş, yönetici ve hasta/hasta yakınlarından deneyimlediği nezaketsizlik ile anlamlı iş arasında, topluluk bilinci arasında ve iş değerleriyle uyum arasında aracılık rolüne sahiptir. Bununla birlikte araştırmada kullanılan değişkenlerin, katılımcıların demografik özelliklerine göre kısmen farklılaştığı tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda araştırmacılara ve yöneticilere yönelik bazı öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of workplace incivility experienced by healthcare professionals from colleagues, managers and patients/patients relatives on workplace spirituality, which consists of the sub-dimensions of meaningful work, community and harmony with work values. The problem here is that the uncivil behavior experienced by healthcare professionals from colleagues, managers and patients/patients relatives negatively affects the physical and psychological health of employees and prevents them from developing positive attitudes towards work. For this reason, the effect of experienced workplace incivility on workplace spirituality was deemed worth investigating. In addition, it was aimed to determine whether mindfulness, which is considered one of the tools for the individual to develop positive attitudes towards work, has a mediating role in the relationship between variables. In this context, the study was carried out with healthcare professionals working in Research and Application Hospitals in Yozgat and Kırıkkale provinces. The results show that the incivility experienced by healthcare professionals from colleagues, managers and patients/patients relatives has a negative and weak impact on meaningful work, community and compliance with work values. At the same time, mindfulness has a mediating role between the incivility experienced by healthcare professionals from colleagues, managers, and patients/patients relatives, and meaningful work, community, and alignment with work values. However, it was determined that the variables used in the research differed partially depending on the demographic characteristics of the participants. In line with the findings, some suggestions have been developed for researchers and managers.