Kişilik özelliklerinin girişimcilik eğilimi ve yenilikçilik ile ilişkisi: Bir alan araştırması
The relationship between personality characteristics, entrepreneurship tendency and innovation: An area research
  1. Tez No: 534041
  2. Yazar: ÖZGE KARTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Her bireyin olaylar karşısında farklı tutum ve davranışları vardır. Kişilik özellikleri, bireyin karar ve davranışları üzerinde etkili olmaktadır. Hepimizin biyolojik yapısı aynı olmasına rağmen, olaylar karşısındaki reaksiyonlarımız farklılık göstermektedir. İşte bu farklılıkları kişilik yapısı ile değerlendirmek mümkündür. Kişilik özellikleri, beş faktör kişilik modelindeki boyutlar ile ele alınmıştır. Girişimcilik ise, son zamanlarda iktisadi bir anlam taşımakla birlikte, sosyal faktörlerinde ön plana çıkmasıyla çok önemli bir konu haline gelmiştir. Girişimcilik, teknolojinin hızla gelişmesi ve bilgiye ulaşımın kolaylaşması ile ekonomik gelişmede büyük rol oynayan faktörlerin başında gelmektedir. Yenilikçi bir işletme rakiplerine fark attığı sürece başarısının devam etmesini sağlayacaktır. Kişilik özellikleri ise girişimcilik eğilimini ve yenilikçiliği etkileyen önemli faktörlerden biridir. Bu çalışmanın temel amacı, kişilik özellikleri, girişimcilik eğilimi ve yenilikçilik arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Bu bağlamda, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme, İktisat ve Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümleri son sınıfta öğrenim gören toplam 277 öğrenciye yüz yüze anket yöntemi ile bir çalışma yapılmıştır. Çalışmada; kişilik özellikleri, girişimcilik eğilimi ve yenilikçilik arasındaki ilişki Pearson Korelasyon ile analiz edilmiş olup; kişilik özellikleri boyutları ile diğer faktörler arasındaki ilişki de araştırılmıştır. Çalışma sonucunda, kişilik özellikleri ile girişimcilik eğilimi arasında zayıf olmakla birlikte istatistiki olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Kişilik özellikleri ile yenilikçilik arasında, istatistiki olarak anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki tespit edilmiş olup; girişimcilik eğilimi ve yenilikçilik arasında ise, istatistiki olarak anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Every human being has different attitudes and behaviors in the face of events. Personality characteristics are influential on individual decisions and behaviors. Although each person's biological structure is the same, our reactions to events differ from each other. It is possible to evaluate these differences with the personality structure. Personality characteristics were analyzed with the dimensions of the five factor personality model. Entrepreneurship, however, has become a very significant issue in recent years with its economic importance and social factors. Entrepreneurship is one of the most important factors that play a major role in economic development with the rapid development of technology and the facilitation of information access. An innovative business enterprise would ensure its success continues as long as it outscores its opponents. Personality characteristics are one of the significant factors influencing entrepreneurship tendency and innovation. The main purpose of this study is to investigate the relationship between personality characteristics, entrepreneurship tendency and innovation. In this context, a study was carried out by a face - to - face survey method of 277 students who are studying in the last grade of Business Administration, Economics and Political Science and Public Administration Departments of the Faculty of Economics and Administrative Sciences. In the study; personality characteristics, entrepreneurship tendency and innovation are analyzed by Pearson Correlation; the relationship between the dimensions of personality traits and other factors was also investigated. As a result of the study, although there is a weak relationship between personality characteristics and entrepreneurial tendencies, a statistically significant relationship was found. A statistically significant and positive relationship was found between personality characteristics and innovation. There is a statistically significant and positive relationship between entrepreneurship tendency and innovativeness.