Yabancı uyruklu öğrencilerin kişilik özelliklerinin girişimcilik eğilimleri üzerindeki etkisi: Karabük Üniversitesi'nde bir araştırma
The effect of personality characteristics of foreign students on entrepreneurship trends: A research at Karabuk University
- Tez No: 562385
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAN GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, yabancı uyruklu öğrencilerin girişimcilik eğilimleri incelenmiştir. Çalışmanın amacı farklı kültür ve düşüncelere sahip öğrencilerin, girişimcilik eğilimlerini ve bu eğilime etki eden davranışsal faktörlerin belirlenmesidir. Bu amaç kapsamında Karabük Üniversitesi'nde okuyan 273 yabancı uyruklu öğrenciden anket yöntemiyle elde edilen verilerden yararlanılmıştır. Çalışmanın amacına uygun olarak oluşturulan hipotezler, çoklu doğrusal regresyon analizi yardımı ile test edilmiştir. Çalışmada yabancı uyruklu öğrencilerin girişimcilik eğilimine etki eden davranışsal özellikler (risk alma, yenilikçilik, başarı isteği, belirsizlik kaygısı, kontrol odağı ve kendine güven) test edilmiştir. Elde edilen bulgular kapsamında“başarı isteği”faktörünün girişimcilik eğilimi üzerinde en güçlü ve istatistiksel olarak anlamlı etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study entrepreneurship tendency of foreign students has been searched. The aim of the study is to determine to the entrepreneurial tendency of the students with different cultures and thoughts by evaluating the entrepreneurial tendencies and the effects of the behavioral factors that affect entrepreneurship. For this purpose, the data obtained from 273 foreign students studying at Karabük University by survey method. Hypotheses were tested with the multiple regression analysis. In study, behavioral factors (risk taking, innovation, desire for success, fear of uncertainty, focus of control and self-confidence) which influence entrepreneurship tendency of foreign students are examined. Within the concept of the findings, we found that most meaningful effects of behavioral factors on entrepreneurship tendency is to“desire for success”.