The relationship between entrepreneurial characteristics and entrepreneurial intention
Girişimci kişilik özelliklerinin girişimcilik niyeti üzerine etkisi
- Tez No: 512252
- Danışmanlar: PROF. DR. LUTFİHAK ALPKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Piyasalar ve ürünler açısından inovasyonunun ekonomilerin rekabet edebilir olması için giderek daha fazla önem kazandığı günümüzün karmaşık, küreselleşmiş iş ortamında girişimcilik, odak noktası yapılması gereken benzersiz bir kaynaktır. Inovasyonun büyük çoğunluğunun yeni kurulan firmalardan gelmesine ek olarak, aynı zamanda işsizliği azaltan, mevcut ürün ve hizmetleri çeşitlendiren, verimliliği artıran ve yeni yatırımları çeken ölçeklenebilir girişimci firmalar, ekonomilerde kaldıraç görevi görmektedir. Diğer bir deyişle girişimciler, mali ve parasal politikalar tarafından etkisiz bir şekilde yeniden canlandırılmaya çalışılan durgun ekonomiler için uzun zamandır aranan kilit çözümlerdir. Girişimciliğin sosyal ve ekonomik refah için sağladığı faydalar iyi anlaşılmışken, bu şirketlerin arkasındaki kişilerin karar verme süreçleri, kişilik özellikleri ve düşünce süreçleri için aynı şey söylenemez. Bir kişinin nasıl, nerede ve ne zaman girişimci olmaya karar verdiği çevresel, kişilik, durumsal ve kültürel faktörleri dikkate alarak akademik literatürde sistematik olarak açıklığa henüz kavuşturulmamıştır . Bu çalışmanın temel amacı, literatürde sıklıkla vurgulanan belirli kişilik özelliklerinden seçilen değişkenler olan başarı ihtiyacı, belirsizliğe tolerans, yenilikçilik, kontrol odağı, risk alma eğilimi, kendine güven ve özerkliğe duyulan ihtiyacın insanların girişimcilik niyetini etkileyip etkilemediğini belirlemektir. Bu amaca ek olarak, demografik değişkenlere -yaş, cinsiyet, medeni durum - ve diğer iki değişkene ; kişinin kariyerinde girişimcilik ile ilgili bir eğitim alıp almamış olması ve kişinin ailesinde girişimci olup olmamasına göre girişimcilik niyeti ve girişimci kişilik özelliklerinin değişkenliği ve yaygınlığı test edilmiştir . Faktör ve güvenilirlik analizlerinden çıkan sonuçlar, kendine güven, kontrol odağı ve belirsizliğe toleransın çalışmadan kaldırılmasını zorunlu kılmıştır. Verilerin kalanına SPSS programı kullanılarak çok değişkenli regresyon, T testi, ANOVA ve korelasyon analizleri uygulanmıştır. İstatistiksel analiz sonuçlarına göre; tüm örneklemin yüksek girişimci kişilik özellikleri ve yüksek girişimcilik niyeti gösterdiği ortaya çıkmıştır. Yenilikçilik, risk alma eğilimi ve özerklik ihtiyacı ile girişimcilik niyeti arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Başarıya olan ihtiyaç girişimcilik niyetini açıklayamamıştır. Erkeklerin , kadınlardan daha yüksek girişimcilik niyeti sergilediği görülmüştür. Kariyerleri sırasında girişimcilik dersi almış olan kişilerin, daha yüksek girişimcilik niyetine, risk alma eğilimine ve yenilikçiliğe sahip oldukları görülmüştür. Risk alma eğilimin yaşla birlikte azalmaktadır. Son olarak, bekarlar evli olanlardan daha yüksek risk alma eğilimi göstermiştir. Sonuçlara üretilen öneriler, son bölümde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's complex globalized business environment where innovation in terms of markets and products is increasingly vital for survival of economies, entrepreneurship is a unique resource which should be the focal point. Not only vast majority of the innovation comes from newly founded firms, but also start-ups lift economies by decreasing unemployment, diversifying available products and services, increasing efficiency of the markets and attracting investments. In other words, entrepreneurs are the long sought key solutions for stagnated economies which are ineffectively tried to be revived by fiscal and monetary policies. While the benefits of entrepreneurship for the social and economic welfare are well understood, the same thing cannot be said for the decision-making processes, personality characteristics, thought processes of the individuals behind these companies. Who, where and when becomes an entrepreneur is yet to be clarified and structured in academic literature considering multitude of possible environmental, personality, contingency and cultural factors. The main purpose of this study is to determine whether selected personality traits; need for achievement, tolerance for ambiguity, innovativeness, locus of control, risk- taking propensity, self-confidence, need for autonomy, which are frequently emphasized in the literature, influence entrepreneurial tendencies and have predictive power for entrepreneurial intention of people. In addition to this aim, prevalence and variability of entrepreneurial intention and entrepreneurial characteristics according to demographic variables - age, gender, marital status- and two other variables; entrepreneurship training background and entrepreneurs in the family, are tested. Factor and reliability analyses forced us to remove self-confidence, locus of control, tolerance for ambiguity from the study. Multivariate Regression, T-test, ANOVA and correlation analyses were applied to the rest of the data with using SPSS. Result of statistical analyzes indicated; all of the sample showed high entrepreneurial characteristics and high entrepreneurial intention. Significant relationship found between personality characteristics of innovativeness, risk-taking propensity, need for autonomy and entrepreneurial intention. Need for achievement failed to explain entrepreneurial intention. Males displayed higher entrepreneurial intent than females. People who had entrepreneurial course during their careers also appeared to have higher entrepreneurial intention, risk-taking propensity and innovativeness than who hadn't. Risk-taking propensity came out to decrease with age. And lastly, singles demonstrated higher risk-taking propensity than married. Suggestions and implications for the results are discussed in conclusion.