Kamu çalışanlarının girişimci kişilik özelliklerinin fırsatları tanımlama ile ilişkisi
The relationship between entrepreneurial personality characteristics of public employees and identifying opportunities
  1. Tez No: 906288
  2. Yazar: ESRA EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL DURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Girişimcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çalışma, girişimci kişilik özelliklerinin iş dünyasındaki fırsatları tanıma sürecindeki rolünü ele almaktadır. Özellikle, cesaret, yenilikçilik ve risk alma eğilimi gibi kişilik faktörlerinin, girişimcilerin fırsat algılamalarını nasıl etkilediği incelenmektedir. Odak noktası, girişimcilerin özellikleri sayesinde çevrelerindeki fırsatları nasıl değerlendirdikleri ve bunları nasıl benzersiz bir amaç doğrultusunda kullanabildikleridir. Uygulama kısmı, katılımcıların demografik bilgilerini ve girişimci kişilik özelliklerine yönelik verdikleri cevapları içermektedir. Araştırma kamu kurumu olan Akçakoca Belediyesi çalışanları arasından rastgele tesadüfi seçilmiştir. Çalışmanın sonuçları, Akçakoca Belediyesi çalışanları için geçerli olmuş ve genelleme yapılmıştır. Araştırmada olasılığa dayalı olmayan örnekleme yöntemlerinden kolayda örnekleme yöntemi uygulanmış olup, veriler güvenli ve güvenilir özel mesajlaşma ve arama üzerinden link yoluyla belediye çalışanlarından toplanmıştır. Toplamda değerlendirmeye alınmayacak anketler de dikkate alınarak 169 anket uygulaması yapılmıştır. Hatalı veya eksik doldurulmuş olan bir anket çıktığından 168 tanesi değerlendirmeye alınmıştır. Elde edilen veriler üzerinde faktör analizleri, güvenirlik analizleri, regrasyon analizleri, ANOVA, farklılık analizleri, t testi analizleri yapılmıştır. Spss paket programı ile veriler analiz edilmiştir. Faktör analizleri içerisinde girişimci kişilik özellikleri ve fırsatları tanımlama ölçeği faktör analizi olmak üzere iki bölüm altında sunulan anket sorularının analizi yapılmıştır. Açıklanan varyans kişilik özellikleri değişkenindeki değişmenin fırsatları tanımlamayı büyük oranda açıkladığını ve modeldeki verilerin uyumlu olduğunu göstermiştir. Güvenirlik analizinde Cronbach's alfa değerleri iç tutarlığın yüksek olduğunu, güvenilir olduğunu, madde sayısının yeterli olduğunu ve girişimci kişilik özelliklerini iyi ölçtüğünü ifade ettiği sonucuna varılmıştır. Korelasyon analizinde güven boyutu ile fırsatları tanımlama arasında zayıf yönlü bir ilişki çıkmıştır. Diğer girişimci kişilik özelliklerinin hepsi ile yüksek düzey ve orta düzey ilişkiler tespit edilmiştir. Basit ve çoklu regresyon analizinde risk alma eğilimi ile fırsatları tanımlama arasındaki ilişki negatif, belirsizlik toleransı, güven ve başarı ihtiyacı ile fırsatları tanıma arasında pozitif ilişki ortaya çıkmıştır. Farklılık analizinde t testine göre cinsiyete göre kişilik özellikleri farklılık gösterdiği, eğitim düzeyine göre fırsatları tanımlama farklılık gösterdiği gözlemlenmiş. Belirsizlik toleransı, başarı ihtiyacı, kontrol odağı, güven, fırsatları tanımlama cinsiyete göre farklılık göstermemiştir. Yaş gruplarına göre kişilik özellikleri değişkenleri analizi Anova yapılmıştır. Yaşa göre kişilik özellikleri arasında farklılık oluşmamıştır. Kadro pozisyonuna göre belirsizlik tolerans değişkeninde farklılık elde edilmiştir. Diğer değişkenler de herhangi bir farklılık gözlemlenmemiştir. Hizmet süresine göre sadece başarı ihtiyacı ortalamalarında farklılık gözlenmiş diğer değişkenlerinde fark gözlemlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
TThe study deals with the role of entrepreneurial personality traits in the process of recognizing opportunities in the business world. In particular, it is examined how personality factors such as courage, innovation and risk-taking tendency affect entrepreneurs' perceptions of opportunities. The focus is on how entrepreneurs, thanks to their characteristics, seize the opportunities around them and how they are able to use them for a unique purpose. The application part includes the demographic information of the participants and their answers to their entrepreneurial personality traits. The research was randomly selected randomly among the employees of Akçakoca Municipality, which is a public institution . The results of the study were valid for the employees of Akçakoca Municipality and generalization was made. In the study, convenience sampling method, which is one of the non-probability sampling methods, was applied, and the data were collected from municipal employees via secure and reliable private messaging and link via search. In total, 169 questionnaires were conducted, taking into account the questionnaires that would not be evaluated. Since there was an incorrect or incomplete questionnaire, 168 of them were evaluated. Factor analyses, reliability analyses, regression analyses, ANOVA, difference analyses, t-test analyses were performed on the obtained data. The data were analyzed with the SPSS package program. Within the factor analysis, the survey questions presented under two sections: entrepreneurial personality traits and opportunities identification scale factor analysis were analyzed. The variance explained showed that the change in the variable of personality traits largely explained the identification of opportunities and that the data in the model were compatible. In the reliability analysis, it was concluded that Cronbach's alpha values stated that internal consistency was high, reliable, the number of items was sufficient and that they measured entrepreneurial personality traits well. In the correlation analysis, there was a weak relationship between the confidence dimension and the identification of opportunities. High-level and middle-level relationships were found with all other entrepreneurial personality traits. In simple and multiple regression analysis, the relationship between risk-taking tendency and identifying opportunities was negative, and a positive relationship was found between uncertainty tolerance, trust and need for success, and recognition of opportunities. In the difference analysis, it was observed that personality traits differed according to gender according to the t-test, and defining opportunities differed according to education level. Tolerance of uncertainty, need for success, locus of control, confidence, identification of opportunities did not differ by gender. Anadros of personality traits variables according to age groups were analyzed. There was no difference between personality traits according to age. A difference was obtained in the uncertainty tolerance variable according to the staff position. No differences were observed in other variables. According to the length of service, only the average success requirement was observed and no difference was observed in the other variables.