Mandibular gonial açı ile alt yirmi yaş diş gömülülüğü arasındaki ilişkinin araştırılması
The investigation of the relationship between mandibular gonial angle and lower third molar
- Tez No: 534075
- Danışmanlar: DOÇ. ÖMÜR DERECİ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı gömülülük gösteren alt yirmi yaş dişlerine sahip bireylerin gonial açıları ve ilişkili gömülülük parametrelerinde anlamlı değişim olup olmadığını araştırmaktır. Materyal ve metot: 01/01/2013-01/02/2017 yılları arasında Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi kliniğine başvurmuş ve standardize olarak elde edilmiş panoramik radyografileri bulunan hastaların klinik ve radyografik bilgileri retrospektif olarak incelenmiştir. Mandibular 3. molar dişin gömülülük sınıflaması Pell-Gregory sınıflamasına göre yapılarak gonial açı, gömülü dişin mezio-distal mesafesi (MDM), retromolar sürme mesafesi (RSM), retromolar sürme oranı (RSO), gömülü diş uzun ekseni ile gonion-simfizi birleştiren düzlemin yaptığı açı (A açısı) ve 2. Molar diş uzun ekseni ile gonion-simfizi birleştiren düzlemin yaptığı açı (B açısı) ölçümleri dijital ortama aktarılmış panoramik radyografiler üzerinde bir bilgisayar programı ile yapılmıştır. Çalışmada incelenen radyografik görüntüler Planmeca ProMax X-RAY UNIT, ortopantomografi cihazi ile ve 90 kV, 10 mA, 1 s parametreleri ile elde edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 963 hasta dahil edilmiştir. Gruplar bakımından A açısı, RSM ve RSO parametreleri için anlamlı bir farklılık bulunmuştur (p0.05). Sonuç: Gömülülük parametreleri göz önüne alındığına gömülülük grupları açısından belirgin bir farklılık görülmemektedir. Ancak 3/B grubu gömülülük diğer gruplara göre daha düşük ölçüm değerlerine sahiptir. A açısı, RSM ve RSO ile alt 3. molar gömülülüğü arasında belirgin bir farklılık bulunmuştur. Anahtar kelime: Gömülü 3. molar, Pell-Gregory, Panoramik radyografi
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the effect of gonial angle and related impaction parameters on the third molar impaction. Material and method: The clinical and radiological data of all patients treated between 01/01/2013-01/02/2017 in Eskişehir Osmangazi University, Faculty of Dentistry, Department of Oral and Maxillofacial Surgery with third molar removal was retrieved from the archieves and evaluated. The third molar impaction classification was done with the method of Pell and Gregory. The parameters of gonial angle, mesio-distal distance of impacted third molar (MSM), retromolar eruption distance (RSM), retromolar eruption ratio (RSO), the angle between third molar and gonion-symphisis plane (A angle) and the angle between neighbouring second molar and gonion-symphisis plane (B angle) were measured on digital images of panoramic radiographs with a computer software. The radiographic images of the study were obtained by Planmeca ProMax X-RAY UNIT, orthopantomography device with parameters of 90 kV, 10 mA, 1 s parameters. Results: Nine hundred and sixty three patients were included in the study.