Use of ethyl alcohol as a reductant agent in a SCR system at low temperatures
SCR sisteminde etyl akol indirgeyici olarak düşük sıcaklarda kullanımı
  1. Tez No: 534090
  2. Yazar: MOHAMAD AL CHEIKH MOHAMAD AHMAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, HC-SCR sistemi için Ag/Cu esaslı katalizör emdirme yöntemiyle sentezlenmiştir. Bu sistemde indirgeyici olarak etil alkol ve saf su karışımı kullanılmış ve üretilen katalizörün NOx dönüşüm verimliliği üzerindeki etkisi incelenmiştir. Katalizöre ait SEM, XRD ve BET analizleri gerçekleştirilerek yapısal ve kimyasal özellikleri belirlenmiştir. SCR egzoz performans test sisteminde üretilen katalizör kullanılarak 170-260 oC sıcaklık aralığında ve 2 farklı SV'de (20000 h-1,40000 h-1) deneyler yapılmıştır. Testler 2 silindirli V-tipi bir dizel motor kullanılarak sabit motor devrinde (3000 d/dk) ve 4 farklı motor yüklemesinde (1,2,3 ve 4 KW) gerçekleştirilmiştir. Bu testlerle, SCR katalizörünün NOx emisyonu üzerindeki etkisi tespit edilmiştir. NOx dönüşüm oranlarının 55% ile 68% arasında olduğu tespit edilmiştir. En yüksek NOx dönüşüm oranı 4 KW yük durumunda, %100 etil alkol püskürtülerek ve SV=20000h-1 değerinde yaklaşık 68% olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Ag / Cu based catalyst was synthesized with the impregnation method for hydrocarbon-selective catalytic reduction (HC-SCR) system. In this system, a mixture of ethyl alcohol and distilled water was used as a reducing agent and the effect of the synthesized catalyst on NOx conversion efficiency was investigated.The analysis done by SEM, XRD, and BET revealed the structural and chemical peoperties of the catalysts. In the SCR exhaust test performance system, experiments in a temperature ranging from 170°C to 260°C, and 2 different space velocities SV(20000h-1, and 40000h-1) were conducted using the prepared catalyst. The tests were conducted using a 2 cylinders, V-type diesel motor with constant speed(3000r/m), and in 4 different engine loads(1,2,3, and 4KW). These tests determined the effects of SCR catalyst over NOx emissions rate. In colclusion, NOx converison rates changed approximately between 55% and 65%. The highest NOx conversion rate recorded in the tests was approximately 68% at 4KW engine load, 100% ehtyl alcohol spraying, and SV=20000h-1.