Use of ethyl alcohol – adblue mixture as a reductant agent in a SCR system at low temperature conditions
SCR sisteminde düşük sıcaklık koşullarında etil alkol – adblue karışımının indirgeyici olarak kullanımı
- Tez No: 655845
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, Hidrokarbon Seçici Katalitik İndirgeme Sistemi (HC-SCR) sistemi için Ag-Cu-Ce/TiO2 katalisti emdirme yöntemi kullanılarak üretilmiştir. Bu sistemde indirgeyici madde olarak etil alkol – adblue karışımı kullanılmıştır. Üretilen katalizörün kullanıldığı sistemin NOX dönüştürme verimliliği analiz edilmiştir. Kullanılan katalizörün kimyasal ve yapısal özellikleri SEM, BET ve XRD analizleri ile incelenmiştir. SCR test sisteminde deneyler, 200°C ile 300 0C arasında değişik sıcaklıklarda, sabit gaz saatlik uzay hızında (30000 h-1) gerçekleştirilmiştir. Testler 3 farklı yük (1 kW, 3 kW ve 5 kW) altında sabit motor hızına (3000 devir/dk) sahip, 2 silindirli V tipi dizel motor kullanılarak yapılmıştır. Bu testler üretilen katalistin SCR sisteminin NOX dönüştürme oranı üzerindeki etkilerini tanımlamıştır. Sonuç olarak, NOX dönüşüm oranları %66 ile %93 arasında ölçülmüştür. 1 kW yükte, 300 0C sıcaklıkta, 30000 h-1 gaz saatlik uzay hızında %100 etil alkol püskürtmede NOX dönüşüm oranı en yüksek nokta olan yaklaşık %93 noktasına ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Ag-Cu-Ce/TiO2 catalyst was produced by using impregnation method for hydrocarbon-selective catalytic reduction (HC-SCR) system. In this system, as a reducing agent ethyl alcohol and adblue mixture was used. The NOX conversion efficiency of the system with using synthesized catalyst was analyzed. Chemical and structural properties of the used catalyst were examined by SEM, BET and XRD analysis. In the SCR test system, the experiments were conducted in different temperatures ranged from 200 0C to 300 0C in constant gas hourly space velocity GHSV (30000 h-1). The tests were done by using 2 cylinders, V-type diesel engine with constant speed (3000 rev/m) under 3 different loads (1 kW, 3 kW and 5 kW). These tests identified the effects of produced catalyst on NOX conversion rate of SCR system. In result, NOX conversion rates were measured between 66% and 93%. In 1 kW load, at 300 0C, SV= 30000 h-1, % 100 ethyl alcohol spraying the NOX conversion rate was reached approximately to % 93 which is the highest point.