Total kalça artroplastili hastalarda yapay eklemi unutabilme becerisinin kinezyofobi ve fonksiyonel performansla ilişkisi
The relationship between kinesiophobia and functional performance with the ability to forgetting the artificial joint in patients with total hip arthroplasty
- Tez No: 534096
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRSOY COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Özçadırcı A., Total Kalça Artroplastili Hastalarda Yapay Eklemi Unutabilme Becerisinin Kinezyofobi ve Fonksiyonel Performansla İlişkisi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Ortopedik Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Programı, Yüksek Lisans Tezi, 2019. Bu çalışmanın amacı, total kalça artroplastili (TKA) hastalarda yapay eklemi unutabilme becerisinin kinezyofobi ve fonksiyonel performansla ilişkisinin incelenmesidir. Çalışmaya 40-65 yaşları arasında cerrahinin üzerinden 1-3 yıl süre geçmiş 57 gönüllü TKA'lı birey dahil edildi. Bireylerin ağrıları Vizüel Analog Skalası ile değerlendirildi. Kalça normal eklem hareketi (NEH) gonyometre ile değerlendirilirken; kas kuvveti ise el dinamometresiyle değerlendirildi. Alt ekstremite uzunluk ölçümü için mezura kullanıldı. Yapay eklemi unutabilme becerisinin değerlendirilmesi için Unutulan Eklem Skoru (UES-12), fonksiyonel performansın değerlendirilmesi için 6-Dakika Yürüme Testi (6 DYT), hareket etme korkusunun değerlendirilmesi için Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ) kullanıldı. Son olarak fonksiyonel durumun hasta perspektifinden değerlendirilmesi için Oxford Kalça Skoru (OKS) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Özçadırcı A., The relationship between kinesiophobia and functional performance with the ability to forgetting the artificial joint in patients with total hip arthroplasty, Hacettepe University, Graduate School of Health Sciences Institute, Master of Science Thesis in Orthopedic Physiotherapy and Rehabilitation Program, Ankara, 2019. The aim of this study was to investigate the relationship between kinesophobia and functional performance with the ability to forgetting the artificial joint in patients with total hip arthroplasty (THA). Fifty-seven volunteer patients aged between 40-65 years who underwent THA surgery in the last 1-3 years were included in this study. The pain of individuals was evaluated with Visual Analogue Scale . While the range of motion (ROM) the hip joint is evaluated with goniometer; muscle strength was assessed by hand dynamometer. The tape measure was used for lower extremity length measurement. The Forgotten Joint Score (FJS-12) for evaluating the ability to forgetting the artificial joint, the 6-Minute Walk Test (6 MWT) for the evaluation of functional performance, and the Tampa Kinesiophobia Scale (TSK) for evaluating kinesiophobia was used. Finally, the Oxford Hip Score (OHS) was used to evaluate the functional status from the patient perspective.