Çimentosuz total kalça artroplastisi: Kısa ve orta dönem sonuçlar
Cementless total hip arthroplasty: Short and mid-term results
  1. Tez No: 650980
  2. Yazar: DENİZ İPEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALIM ATEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç:Eklem kıkırdağının yaş veya travmaya bağlı olarak zarar görmesine bağlı olarak hastanın hareketlerini kısıtlayıcı etki yapan koksartroz gelişebilmektedir. Koksartroz, kıkırdağın değiştirilmesi olan total kalça artroplasti ile tedavi edilmektedir. Bu çalışma ile, koksartrozlu hastalarda çimentosuz total kalça artroplastisinde (TKA) ameliyat sonrası sonuçlarla ilgili kısaorta dönem sonuçlarımız sunmak ve güncel literatür eşliğinde tartışmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya 1999 ve 2004 yılları arasında çimentosuz TKA tedavisi gören ve takibi yapılan, ortalama yaşı 54,1±9,6 olan 130 hasta (86 kadın, 44 erkek) dahil edilmiştir. TKA bağlı komplikasyonlar ve sonuçlar, hastaların takip dosyaları, laboratuvar testleri ve radyografilerine dayanarak gözden geçirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The destruction of the joint cartilage either by age or trauma can develop coxarthrosis limiting the motion of the patient, which is treated by the replacement of the whole joint with total hip arthroplasty. In this study, we aimed to report our short and mid-term results and discuss with the current literature on postoperative results of cementless total hip arthroplasty (THA) in patients with coxarthrosis. Material and Method:One hundred thirty patients (86 female, 44 male) with a mean age of 54.1±9.6 years who underwent total hip arthroplasty with a cementless prosthesis included in the study. The outcomes and complications of the total hip arthroplasty were reviewed from patient's counseling charts, laboratory tests and radiographs.