Sleeve Gastrektomi uygulanacak hastalara verilen sistematik eğitimin ameliyat sonrası 3 aylık dönemdeki antropometrik değerlerine ve besin tüketimlerine etkisi
The effect of systematic training on the anthropometric values and nutrient consuption during three month period after surgery in patients to be applied Sleeve Gastrectomy
- Tez No: 534097
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
SLEEVE GASTREKTOMİ UYGULANACAK HASTALARA VERİLEN SİSTEMATİK EĞİTİMİN AMELİYAT SONRASI 3 AYLIK DÖNEMDEKİ ANTROPOMETRİK DEĞERLERİNE VE BESİN TÜKETİMLERİNE ETKİSİ Işık D. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beslenme ve Diyetetik Yüksek Lisans Tezi, Aydın, 2018. Bu çalışma ile hastalara ameliyat öncesinde beslenme eğitimi verildiğinde kısa dönem içinde ameliyat sonrası bilgi sahibi olmayan hastalara kıyasla antropometrik ölçümler ve besin tüketimleri açısından farklılık olup olmadığını anlamak ve ameliyat kararı alınma sürecinden itibaren diyetisyen desteğinin ameliyatın ameliyat sonrası kısa dönemdeki başarısına etkisini ortaya koymak amacı ile yapılmıştır. Araştırma Aydın Devlet Hastanesi Diyet Polikliniğinde 1 Ekim 2017 ile 31 Mart 2018 tarihleri arasında Sleeve Gastrektomi Ameliyatı planlanan 41'i deney, 36'sı Kontrol grubunda toplam 77 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın yapılabilmesi için Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Girişimsel Olmayan Etik Kurul Başkanlığından etik kurul izni Tarih: 2017 Sayı: 25 Karar no: 7 ve araştırmanın yapıldığı Devlet Hastanesi Başhekimliği ile Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğinden Tarih: 25.08.2017 Sayı: 51811567 yazılı onayı alınmıştır. Verilerin toplanmasında ''Besin Tüketim Kaydı Formu'', ''Hasta Tanılama Formu'', Sleeve Gastrektomide Beslenme Rehberi'', ''Tanita BC-418 MA Biyoelektrik İmpedans Analizörü'', ''Tess Marka Boy Ölçerli Baskül'' ve ''Bebis V.8 Yazılımı'' kullanılmıştır. Deney grubundaki hastalara ameliyat öncesi 40 dakika süreyle Sleeve Gastrektomi sonrası beslenme eğitimi verilmiş soruları varsa cevaplanmış ve kendilerine Sleeve Gastrektomide Beslenme eğitim kitapçığı verilmiştir. Kontrol grubu hastalar ise diyetisyen ile görüşmeden ve eğitim materyali almadan ameliyata alınmıştır. Kontrol ve deney grubu hastaların ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 3. ay da 3 günlük besin tüketim kaydı tutmaları istenmiş ve ameliyat öncesi, ameliyatın 10. günü, 1. ayı ve 3. ayında BİA ölçümleri yapılmıştır. Çalışmada elde edilen veriler, IBM SPSS (SPSS Inc., Chicago, IL, USA) paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmada elde edilen verilerin normal dağılımını değerlendirmek için Shapiro Wilktesti kullanılmıştır. Yapılan analizlerde Skewness ve Kurtosis değerleri '' -2, +2 '' dışında kalan veriler için nonparametrik testler uygulanmıştır. Çalışma verileri değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Deney grubunda BKİ, yağ yüzdesi, sıvı yüzdesi değişimlerinin değerlendirilmesinde tekrarlı ölçümlerde varyans analizi kullanılmıştır. Varyansların homojenliği için Mauchly testi kullanılmış, varyanslar homojen olmadığı için serbestlik derecesinin düzeltilmesinde Greenhouse-Gaisser düzeltme faktörü kullanılmıştır. Kontrol grubunda normal dağılıma uyan parametrelerin değerlendirilmesinde bağımlı gruplarda T test; uymayan parametrelerin değerlendirilmesinde Wilcoxon işaretli sıralar testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF SYSTEMATIC TRAINING ON THE ANTHROPOMETRIC VALUES AND NUTRIENT CONSUMPTION DURING THREE MONTH PERIOD AFTER SURGERY IN PATIENTS TO BE APPLIED SLEEVE GASTRECTOMY Işık D. Aydın Adnan Menderes Üniversity, Institute of Health Sciences, Master Dissertation of Nutrition and Dietetics, Aydın, 2018. This study was made with the aim to understand any difference in the anthropometric measurements and nutrient consumption in the early stage after surgery in patients who will undergo sleeve gastrectomy that recieved nutrition traning compared with patients who did not knowledge in preoperative period and to demonstrate the effect of dietitian support on the success of the surgery in the early stage after surgery. The study was carried out in the Aydin State Hospital Diet Polyclinic between 1 October 2017- 31 March 2018 with in total 77 patients; 41 experimental 36 control patients who were planned for Sleeve Gastrectomy Surgery. Ethics committee permission was received from Aydın Adnan Menderes University Faculty of Health Sciences Non-Interventional Ethics Committee to conduct the research Date: 2017 Number: 25 Decision no: 7 and written approval was obtained from Aydın State Hospital Headship where the study was conducted, Date: 25.08.2017 Number: 51811567. For data collection“Food Consumption Registration Form”,“Patient Diagnosis Form”,“Sleeve Gastrectomy Nutrition Guide”,“Tanita BC-418 MA Bioelectric Impedance Analyzer”,“Tess Brand Scale ”and " 'Bebis V.8 Software'' forms were used. The patients in the experimental group were given nutritional education after Sleeve Gastrectomy for 40 minutes before the operation, answered if they had any questions, and were given the Nutrition training manual of the Sleeve Gastrectomy. The control group patients were operated without any consultation with the dietician and without any training material. The control and experimental group patients were asked 3 months after the operation to keep a record of 3 days of food consumption and BIA measurements were performed on the 10th day, 1st month and 3rd month of the operation. The data obtained from the study were analyzed using IBM SPSS (SPSS Inc., Chicago, IL, USA) package program. ShapiroWilk test was used to evaluate the normal distribution of the data obtained in the study. In the analysis, nonparametric tests were applied for the data other than Skewness and Kurtosis values are ''-2, +2''. Descriptive statistical methods were used in the study data. In the experimental group, variance analysis was used for repeated measurements in terms of BMI, fat percentage and fluid percentage changes. Mauchly test was used for homogenity of variances, if the variances were not homogeneous Greenhouse-Gaisser correction factor was used to correct the degree of freedom. In the control group, the T-test in the dependent groups was used for the evaluation of the parameters which were normal distribution; Wilcoxon signed rank test was used to evaluate the parameters that did not fit.