BRAF mutasyonu taşıyan kolorektal kanserin, klinikopatolojik değerlendirilmesi
Clinicopathologic evaluation of BRAF mutant colorectal cancer
  1. Tez No: 534172
  2. Yazar: CEM ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞUAYİB YALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Simsek, C. BRAF Pozitif Kolorektal Kanserin Klinikopatolojik Değerlendirilmesi, Hacettepe Üniversitesi İç Hastalıkları Uzmanlık Tezi, Ankara, 2017. Kolorektal kanser hem dünyada hem Türkiye'de önemli bir sağlık sorunudur. Günümüzde kolorektal kanserin yönetiminde tümörün moleküler özellikleri de pivot rol oynar, hastalığın tanısında, tedavisinde ve takibinde kullanılır. BRAF (v-Raf murin sarkomu viral onkojen homolog B) mutasyonu da önemi kanıtlanmış genetik/moleküler özelliklerden biridir. Literatürde BRAF mutasyonunun karakteristik özellikleri özellikle metastatik hastalıkta ortaya konmuştur. Bunlar daha ileri yaşta tanı konması ve kadın cinsiyette daha fazla görülmesi, proksimal kolon tümörlerinde daha sık olup, serrat adenomlardan gelişen kanserlerde çok karşılaşılmasıdır. BRAF mutant tümörlerde müsinöz farklılaşma ve lenfositten zengin patoloji daha sıktır. Klinik olarak bakıldığında da metastatik tümörlerde BRAF mutasyonu EGFR tabanlı tedavi yöntemlerinin başarısını azaltmakta ve genel sağkalım süresinin kısalığı sonucunu da beraberinde getirmektedir. Günümüzde onkoloji kılavuzlarında kolorektal kanserlerde tanı anında, özellikle metastatik hastalıkta BRAF mutasyonunun rutin olarak bakılması önerilmektedir. Bu çalışmanın amacı Hacettepe verilerinden yola çıkarak Türk halkında BRAF mutant kolorektal kanserin dünya literatürü ile karşılaştırılması, benzerliklerin ve farklılıkların değerlendirilerek hasta yönetiminin geliştirilmesidir. Bunun yanı sıra birden fazla BRAF mutasyonu genetik yapısı bulunduğundan bu mutasyon çeşitlerini taşıyan farklı tümör gruplarını da kendi aralarında karşılaştırılarak klinik ve patolojik önemini ortaya koymak amaçlanmıştır. Hacettepe Üniversitesi Medikal Onkoloji bölümünde araştırma görevlileri ve/ veya öğretim görevlileri tarafından 2012-2015 tarihleri arasında değerlendirilmiş kolorektal kanser hastalarının patoloji preparatları geriye dönük olarak incelenmiş ve BRAF mutasyonu pozitif hastalar seçilmiştir. Daha sonra bu hastaların demografik, klinik ve patolojik verileri toplanmış ve derlenerek incelenmiştir. Çalışmamıza toplam 30 hasta dahil edilmiştir. Hastaların ortanca yaşı 59,5 olup %53,5'i kadınlardan oluşmaktadır. 30 hastadan 22 tanesi metastatik evrededir. Metastatik BRAF mutant kanserler incelendiğinde tümörlerin %60'ının sağ kolonda olduğu görülmüştür. Yine metastatik tümörler incelendiğinde en sık metastaz bölgesinin karaciğer olduğu (%66,7) tespit edilmiştir. Histolojik olarak tümörlerin %42,9'unda perinöral invazyon, %85.9'unda ise lenfovasküler invazyon görülmüştür. Klinik özelliklere bakıldığında metastatik hastaların medyan sağkalım süresi 23,5 ay olarak bulunmuştur. BRAF mutasyon çeşitleri açısından hastaların sağkalım analizleri karşılaştırıldığında V600E mutasyonunun diğer mutasyonlara göre daha düşük sağkalım ile ilişkili bulunmuştur. Sonuç olarak yoğun olarak tüm Türkiye'den konsültasyon alan bir tersiyer onkoloji kliniği olan Hacettepe Üniveristesi Kanser Enstitüsü verilerine göre BRAF mutant metastatik kolorektal kanserin demografik, histopatolojik ve klinik özellikler dünyada bildirilen veriler ile örtüşmektedir. BRAF mutasyonları kendi aralarında değerlendirildiğinde ise V600E mutasyonunun diğer mutasyonlara oranla daha kötü prognostik olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Simsek, C. Clinicopathologic Evalution of BRAF Mutant Colorectal Cancer, Hacettepe University Faculty of Medicine, Thesis in Internal Medicine, Ankara, 2017. Colorectal cancer is an important health problem globally. In the management of colorectal cancer, molecular characteristics are important. These characteristics are being used in diagnosis, treatment and follow-up of the patients. BRAF mutation is one of the important genetic/molecular properties. The characteristics of the BRAF mutation have been listed as particularly positive in metastatic disease; more prevalent in older and female population, more frequent in proximal colon tumors and histopathologically in cancers developing from serrated adenomas. Mucinous histopathology and lymphocyte-rich differentiation is more frequent in BRAF mutant tumors. Clinically, BRAF mutation in metastatic tumors reduces the success of EGFR-based therapies and leads to shorter overall survival. In current guidelines it is advised to investigate the BRAF mutation status especially in metastatic disease. The aim of this study is to compare the data regardıng BRAF mutant tumors of our patients and literature. Additionally, comparison of different BRAF mutations were done and the clinicopathologic significance of mutations was discussed. Pathology specimens of colorectal cancer patients from Hacettepe University Department of Medical Oncology between 2012-2015 were retrospectively examined and BRAF mutation positive patients were selected. Demographic, clinical and pathological data of these patients were then retrospectively collected and compiled. A total of 30 patients were studied. The medyan age of the patients was 59.5 months and 53,5% of patients were women. Of the 30 patients, 22 were metastatic. Among BRAF mutant cancers, 60% of the tumors were found to be firstly presented in the right colon and the most common site of BRAF mutant colorectal cancer is the liver (66,7%). Histologically, 42,9% of the tumors had perineural invasion and 85,9% had lymphovascular invasion. The medyan survival of metastatic patients was 23,5 months. V600E mutation was found to be associated with lower survival. The demographic, histopathologic and clinical features of BRAF mutant metastatic colorectal cancer from our cancer institute were consistent with the data reported in the world. V600E mutation was found to be worst prognostic.