İskemik torsiyone overin detorsiyon sonrası omentuma sarılarak korunması
Preservation ischemic torsed ovary by wrapping with omentum after detorsion
- Tez No: 534184
 - Danışmanlar: PROF. DR. SANİYE EKİNCİ
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 46
Özet
Günümüzde torsiyone olmuş overin canlılığını değerlendirecek güvenilir kriterler yoktur. Over torsiyonu tedavisinde esas, overin görünümü mavisiyah dahi olsa detorsiyon yapılarak overin korunmasıdır. Omentumun doku iyileşmesinde etkili olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada iskemik overin omentumla sarılmasının yeniden kanlanma ve iskemi sonrası reperfüzyona bağlı doku hasarının önlenmesinde faydalı olup olmayacağı araştırıldı. Etik kurul onayı sonrasında 15 adet SD cinsi rat randomize olarak 3 gruba (n = 5) ayrıldı. Sham grubundaki ratlara laparotomi yapılıp başka bir işlem yapılmaksızın karın kapatıldı. Kontrol grubundaki ratlara laparotomi yapıldıktan sonra sol over saat yönünde 720 derece döndürülüp karın ön duvarına tespit edildi ve omentektomi yapıldı. Bu işlemden 24 saat sonra tekrar laparotomi yapılıp detorsiyon yapıldı. Deney grubundaki ratlara ise laparotomi yapılıp sol over saat yönünde 720 derece döndürüldükten sonra karın ön duvarına tespit edildi. Bu işlemden 24 saat sonra tekrar laparotomi ve detorsiyon yapılıp, over omentumla sarıldı. İlk ameliyattan 21 gün sonra her üç gruptaki tüm ratlara ooforektomi yapıldı. Ooforektomi sonrası rat overleri konjesyon, interstisyal ödem, nötrofilik infiltrasyon ve nekroz açısından incelenerek toplam doku hasarları hesaplandı. Sham grubunda toplam doku hasarı 9, kontrol grubunda 51, deney grubunda ise 28 bulundu.
Özet (Çeviri)
There is not any reliable criterion to evaluate the viability of torsed ovary. The treatment of ovarian torsion is based on detorsion and preservation of ovary even it appears as purple-black necrotic tissue. Omentum is known to be effective in tissue healing. The aim of this study is to investigate whether wrapping of the ischemic ovary with omentum would be beneficial in improving perfusion and prevention of ischemia-reperfusion injury or not. After approval of the ethics committee, 15 SD rats were randomly divided into 3 groups (n=5). The rats in the sham group underwent laparotomy and the abdominal wall was closed without any further intervention. After the rats in the control group underwent laparotomy, left ovary was twisted 720 degrees on clockwise direction and fixed on the anterior abdominal wall and omentectomy was performed. Twenty-four hours later, the rats were again subjected to laparotomy and detorsion of the ovary. The rats in the experimental group underwent laparotomy, left ovary was twisted 720 degrees on clockwise direction and fixed on the anterior abdominal wall. Twenty-four hours later, laparotomy and detorsion were performed and ovary was wrapped with omentum. Oophorectomy was performed in all rats in all three groups 21 days after the first operation. After oophorectomy, total tissue damage was calculated by examining the rat ovaries in terms of congestion, interstitial edema, neutrophilic infiltration and necrosis. The total tissue damage in the sham, control and study group were; 9, 51 and 28 respectively.