Rat overinde iskemi-reperfüzyon hasarında Letrozol'ün koruyucu etkisi
The protective effect of Letrozole on ischemia-reperfusion injury in rat ovary
- Tez No: 243183
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA BAŞARAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Over torsiyonu cerrahi acil bir durumdur. Fertilite kaygısı tedavinin konservatif mi yoksa radikal mi olacağını belirleyen çok önemli bir sorudur. Konservatif tedavi torsiyone overin detorsiyonunu içerir ve overde oluşan iskemik hasar detorsiyon sonrası reperfüzyon ile artar. Detorsiyon sırasında büyük miktarda reaktif oksijen radikalleri-substratları (ROS, Reactive Oxygen Species) oluşur. ROS ise hücre membranında bulunan poliansature yağ asitlerinin peroksidasyonuna yol açarak hücre hasarına ve hücre ölümüne neden olur. Nonsteroid tipte bir aromataz inhibitörü olan letrozol tüm dokulardaki östrojen üretimini bloke eder, gonadotropin sekresyonunda artışa sebep olur ve overlerde foliküler gelişimi uyarır. Çalışmada 40 adet dişi rat her gurupta 8 rat olacak şekilde 5 gruba ayrıldı; kontrol grubu, iskemi gurubu, iskemi ve letrozol gurubu, iskemi-reperfüzyon gurubu, iskemi-reperfüzyon ve letrozol gurubu. Overlerdeki MDA seviyeleri tespit edildi. İskemiden etkilenme dereceleri ve folikül sayıları histopatolojik olarak değerlendirilip not edildi. Endometrial kalınlık ölçümü yapıldı. Letrozol hem iskemi grubunda hem de iskemi-reperfüzyon grubunda MDA seviyelerini ve histolojik grade'i anlamlı olarak azalttı. Ayrıca letrozol verilen guruplarda ovaryan folikül sayıları daha fazla, endometrium kalınlıkları ise daha az bulundu. Letrozolun over iskemi-reperfuzyon hasarında koruyucu olduğu söylenebilir ve bu etkisi aromataz inhibisyonu sonucu gelişen hipoöstrojenik ortama, antiinflamatuar etkilerine ve artmış ovaryan kan akımına bağlıdır.
Özet (Çeviri)
Torsion of the ovary is a surgical emergency. Future fertility is an important question for choosing the most appropriate treatment strategy, radical or conservative. Conservative treatment include detorsion of the twisted ovary and after detorsion the ischemic injury in ovary increases with reperfusion. During detorsion process abundant amounts of reactive oxygen species (ROS) are produced. ROS is producing cellular injury by attacking cellular membranes through the peroxidation of polyunsaturated fatty acids and causing cellular death. Letrozole is a nonsteroid aromatase inhibitor that blocks estrogen production in all tissues, increases gonodotropin secretion and induce follicular devolopment. In this study rats are divided in to 5 group including 8 rats all of them; control group, ischemia group, ischemia and letrozole group, ischemia-reperfusion group, ischemia-reperfusion and letrozole group. MDA levels were measured, degree of ischemia and number of follicles were recorded by histopathological examination. Endometrial thickness was measured. In the ischemia group and ischemia-reperfusion group, MDA levels and grade of ischemia was significantly decreased with letrozole. Ovarian follicle numbers were increased and endometrial tichkness were decreased in the letrozole used groups. Letrozole can be protective on ischemia-reperfusion injury in ovary and this effect will be related to hypoestrogenic environment by inhibition of aromatase, antiinflamatory effects and increased blood flow to the ovary by letrozole.