Rat overinde oluşan iskemi reperfüzyon hasarına karşı kullanılan hyaluronik asit ve c vitamininin etkinliği ve over rezervi üzerine etkisi
Effectiveness of hyaluronic acid and vitamin c used against ischemia-reperfusion injury in rat ovaries and their effect on ovarian reserve
  1. Tez No: 798373
  2. Yazar: EMRE SAKARYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEFİSE NAZLI YENİGÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Çalışmamızda, rat overinde oluşan iskemi reperfüzyon hasarına karşı kullanılan hyaluronik asit ve c vitamininin etkinliğini ve uzun dönemde over rezervi üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmamızda 40 adet erişkin siklik wistar cinsi dişi sıçan torsiyone-detorsiyone durumlarına göre olmak üzere randomize dört gruba ayrıldı; Sham grubundaki sıçanlar kontrol grubunu oluşturdu ve sadece batın kesisi yapılıp onarıldı.Grup II, III ve IV deki sıçanların batın kesisi sonrası unilateral overleri sütüre edilerek 3 saat boyunca torsiyon modeli oluşturuldu. Sonrasında Grup II deki sıçanların sütürleri açılarak detorsiyon modeli yapıldı. Grup III' deki sıçanlarda torsiyondan 150 dakika sonra 1 ml HA-vit C solüsyonu intraperitoneal olarak enjekte edildi. 180. Dakikada da detorsiyone edildi. Grup IV'te ise yine torsiyondan 150 dakika sonra 1 ml HA-vit C solüsyonu intraperitoneal olarak enjekte edildi ve 180. Dakikada da detorsiyone edildi. Sonrasında 1 haftalık takip boyunca 24 saatte bir 1 ml HA-vit C solüsyonu intraperitoneal olarak enjekte edildi.Tüm gruplar detorsiyon sonrası 1 hafta takip edildi,sonrasında tüm gruplarda bulunan ratlar Sevofluran anestezisi ile sakrifiye edildi, hormonal ve metabolik testlerin tayini için intrakardiyak kan alındı ve sıçanların overleri histopatolojik inceleme için toplandı, follikül sayımı yapılarak gruplar arasındaki farklılıklar istatistiksel olarak değerlendirildi. Kanlar ELISA yöntemi ile çalışılıp AMH, FSH, İnhibin B seviyeleri tespit edildi. Bulgular: Postoperatif AMH'ın, AMH değişiminin, primordiyal, primer ve sekonder folikül sayısının en az bir grupta diğer gruplardan istatistiksel olarak farklılık gösterdiği saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to investigate the effectiveness of hyaluronic acid and vitamin C used against ischemia-reperfusion injury in rat ovaries and their long-term effects on ovarian reserve. Materials and Methods: Forty adult cyclic female Wistar rats were randomly divided into four groups: Sham group served as the control group and underwent laparotomy without any intervention. In Groups II, III, and IV, after laparotomy, unilateral ovaries were sutured to create a torsion model for 3 hours. Subsequently, in Group II, ovaries were detorsed by releasing the sutures. In Group III, 150 minutes after torsion, 1 ml HA-vitamin C solution was intraperitoneally injected, followed by detorsion at 180 minutes. In Group IV, 1 ml HA-vitamin C solution was intraperitoneally injected after 150 minutes of torsion, and detorsion was performed at 180 minutes. Throughout a one-week follow-up period, 1 ml HA-vitamin C solution was intraperitoneally injected every 24 hours. All groups were followed for one week after detorsion, and then rats in each group were sacrificed under sevoflurane anesthesia. Intracardiac blood samples were collected for hormonal and metabolic tests, and the ovaries were collected for histopathological examination and follicle counting. Differences between groups were evaluated statistically.Blood samples were analyzed using ELISA method to determine AMH, FSH, and Inhibin B levels. Results: Postoperative AMH, changes in AMH, and the counts of primordial, primary, and secondary follicles showed statistically significant differences between at least one group and the other groups.