Primer açık açılı glokom ve eksfoliasyon glokomunda progresyonu etkileyen risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of risk factors affecting progression in primer open angle glaucoma and exfoliation glaucoma
  1. Tez No: 534194
  2. Yazar: ABDULLAH AĞIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TANJU İRKEÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada amacımız Primer Açık Açılı Glokom ve Eksfoliasyon Glokomunda risk faktörlerinin progresyona etkisini değerlendirmektir. Kliniğimizin glokom biriminde PAAG ve EG nedeniyle takip edilen 139 hasta çalışma kapsamına alındı. Takip edilen hastaların yaş, cinsiyet, hipertansiyon, diyabet, tiroid hastalığı, kardiyovasküler hastalık, migren, alkol, sigara, aile hikayesi, göz tarafı, lens durumu, ilaç sayısı, BKİ, GİB, MD değerleri ve yapılan cerrahi bulguları kaydedildi. Progresyon kriteri olarak MD değerindeki 1 dB/yıl ve üstü değişim kabul edildi. Hastalar hem türe bakılmaksızın hem de PAAG ve EG grubunda progresyon gelişimine göre değerlendirildi. Takip edilen hastalarda ortalama MD değişimi -0,96 ± 1,51 dB / yıl, ortalama bazal MD -5,06 ± 5,61 dB ve ortalama GİB 15,94 ± 1,93 mmHg idi. Hastalar PAAG ve EG olmak üzere iki gruba ve her iki grupta progresyon gösteren ve göstermeyen olmak üzere iki gruba ayrıldı. Hastaların 75'i (%53,9) PAAG, 64'ü ise (%45,9) EG idi. Türe bakılmaksızın tüm grupta progresyonu etkilemesi düşünülen risk faktörleri değerlendirildiğinde, progresyon gösteren ve göstermeyen grup arasında tüm faktörler için anlamlı bir fark yoktu. Alt grup analizlerinde ise PAAG grubunda BKİ progresyon göstermeyen grupta anlamlı olarak yüksek (p=0,013) ve EG grubunda ortalama GİB progresyon gösteren grupta anlamlı olarak yüksekti (p=0,026). Diğer faktörler için ise anlamlı bir fark yoktu. Lojistik regresyon analizinde ise PAAG grubunda BKİ'deki 1 birimlik azalmanın riski 1,30 kat artırmakta (p= 0,01), EG grubunda ise psödofakik hastanın riski 8,33 kat artmakta (p=0,016) ve sigara içiminin riski 6,02 kat azalmakta (p=0,044) olduğu, tüm grupta ise psödofakik hastanın riski 2,45 kat artırmakta (p=0,032) olduğu sonucuna varıldı. Sonuç olarak PAAG grubunda BKİ'de azalma, EG grubunda ve tüm grupta psödofakik hastanın progresyon riskini artırdığını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Our aim in this study is to evaluate the effect of risk factors on progression in Primary Open Angle Glaucoma and Exfoliation Glaucoma. 139 patients who were followed up for POAG and EG in the glaucoma unit of our clinic were included in the study. Age, gender, hypertension, diabetes, thyroid disease, cardiovascular disease, migraine, alcohol, smoking, family history, eye side, lens status, medication number, body mass index (BMI), intraocular pressure (IOP), MD value and surgical history of the patients were recorded. For progression, a change of 1 dB / year or more in MD was accepted. Patients were evaluated according to both regardless of type of glaucoma and in POAG and EG group. Mean MD change was -0,96 ± 1,51 dB / year, mean baseline MD was -5,06 ± 5,61 dB and mean IOP was 15,94 ± 1,93 mmHg in the patients. The patients were divided into two groups; POAG and EG. This two group were divided into progressing and non-progressing groups. Seventy-five (53,9%) of the patients were POAG, 64 (45,9%) were EG. Regardless of type, there was no significant difference for any factor which thought to affect progression between the progressive and non-progressive groups. In the subgroup analyzes, BMI was significantly higher in the group without progression in the POAG group (p = 0,013) and mean IOP was significantly higher in the group with progression in the EG group (p = 0,026). There was no significant difference for the other factors. In the logistic regression analysis; reduction of 1 unit of BMI increased the risk by 1,30 times in the POAG group (p = 0,01). Pseudophakic patient increased risk by 8,33 times (p = 0,016) and smoking was reduced the risk by 6,02 times in the EG group (p = 0,044). Pseudophakic patient increased the risk by 2,45 times (p = 0,032) in the whole group (p = 0,041). In conclusion, we think that reduction in BMI in the POAG group, pseudophakic patient in the EG and the whole group increased the risk of progression.