Hemodiyaliz hastalarında ambulatuvar ölçümlerdeki kan basıncı değişkenliği ve etki eden faktörler
Ambulatory blood pressure monitoring-derived blood pressure variability and factors associated with blood pressure variability in hemodialysis patients
- Tez No: 534195
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ALTUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Son dönemlerde kan basıncı yüksekliğinin yanı sıra kan basıncı değişkenliğinin (KBD) de mortalite ve morbidite üzerine etkisi olduğu gösterilmiştir. KBD'nin patogenezinde sempatik sinir sistemi, hümoral faktörler ve arteryel kompliyansın rol aldığı düşünülmektedir. Çalışmamızda ambulatuvar kan basıncı monitorizasyonu (AKBM) ile diyaliz sırasındaki ve diyaliz sonrası 24 saatteki sistolik ve diyastolik KBD'nin (SKBD/DKBD) incelenmesi amaçlanmıştır. Ortalama gerçek değişkenlik (OGD) yöntemi ile KBD hesaplanmıştır. Çalışmaya katılan 56 kronik hemodiyaliz hastasının (28 erkek, 28 kadın) %44,6'sında diyabet mellitus (DM), %46,4'ünde koroner arter hastalığı (KAH) bulunmaktaydı. Ortalama kan basıncı ve KBD diyaliz ölçümlerinde en düşük, diyaliz sonrası 12-24 saat arasında en yüksek değerlerde saptandı. Diyaliz sistolik, 24 saat sistolik ve diyastolik kan basıncı değerleri ile OGD değerleri arasında korelasyon saptandı.
Özet (Çeviri)
Recently researches showed that, elevated blood pressure variability (BPV) is associated with cardiovascular and general mortality, independent of mean blood pressure levels. The pathophysiology of BPV likely relates to sympathetic nervous system, humoral factors and arterial compliance. We aimed to evaluate the BPV in hemodialysis patients by during and 24-h after hemodialysis ambulatory blood pressure monitoring (ABPM). Among the 56 chronic hemodialysis patients (28 males, 28 females) participating in the study, 44.6% had diabetes mellitus (DM) and 46.4% had coronary artery disease (CAD). Mean blood pressure and BPV were lowest at intradialytic measurements and highest at 12-24 hour after dialysis. Intradialytic systolic, 24-h systolic and 24-h diastolic blood pressure were correlated with BPV.