Yaygın değişken immün yetmezlik hastalarının klinik, immünolojik ve genetik özelliklerinin B hücre alt grup özellikleri ve KREC sayıları ile korelasyonunun araştırılması
Investigation of the correlation between clinic, immunologic and genetic features with B cell subgroup characteristics and KREC levels of common variable immunodeficiency patients
  1. Tez No: 534197
  2. Yazar: İSMAİL YAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ NAZİRE ÇAĞDAŞ AYVAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Genetik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Genetics, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pediatrik Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmmünoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Yaygın Değişken İmmün Yetmezlik (YDİY/CVID), B hücre farklılaşması ve antikor yapımında bozukluk ile seyreden, aşılara zayıf yanıt oluşması ve tekrarlayan enfeksiyonlar ile karakterize olan primer antikor eksikliklerinin heterojen bir grubudur. Son yıllarda, B hücre popülasyonlarının fenotiplendirmesine dayanarak hastalığın sınıflandırılmasına yönelik girişimlerde bulunulmuştur. Kappa-silici rekombinasyon eksizyon halkalarının (KREC) miktar tayinine dayanan gerçek zamanlı kantitatif polimeraz zincir reaksiyonu (RT-qPCR) testi B hücre hastalıklarında kullanılmaktadır. KREC'ler, kemik iliğinde, B hücre reseptörü (BHR) genlerinin V(D)J yeniden düzenlenmesi sırasında ortaya çıkan epizomal DNA parçalarıdır. Bu çalışmada Hacettepe Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı İmmünoloji Bölümü'nde YDİY tanısı alan 30 hastanın akım sitometri testi ile B hücre alt grupları, RT-qPCR testi ile de KREC sayıları 41 sağlıklı kontrol ile karşılaştırılarak değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Hasta grubunun yaş ortalaması 28.5±15.6 yıl idi. Cinsiyetler arası dağılım oranı 1/1 idi. Ebeveyn akrabalığı oranı %33 olarak bulundu. En sık başvuru şikayeti sık enfeksiyon idi. IgM seviyeleri normal düzeyde olan 6 hasta (%20), IgA seviyeleri normal düzeyde olan 2 hasta (%6,67) vardı. Yirmi hastanın (%66,67) CD19+ hücre sayısı yaşa göre düşükken, 14 hastanın (%46,67) CD4+ hücre sayısı düşüktü. Sağıklı kontrol grubunda yaş arttıkça B hücre sayılarının azaldığı görüldü, B hücre alt gruplarından transisyonel B hücre, naif B hücre ile yaş arasında negatif korelasyon bulundu.
Özet (Çeviri)
Common variable immunodeficiency (CVID) is a heterogeneous group of primary antibody deficiencies characterized by recurrent infections and poor response to vaccines with defects in B cell differentiation and antibody production. In recent years, attempts have been made to classify CVID based on immunophenotyping of B cell populations. Real-time quantitative polymerase chain reaction (RT-qPCR) for quantification of Kappa-Deleting Recombination Excision Circles (KRECs) is used for neonatal screening of B cell immunodeficiencies. KRECs are episomal DNA fragments that occur during V(D)J rearrangement of B cell receptor (BCR) genes in bone marrow. 30 patients diagnosed with CVID in Section of Pediatric Immunology, Hacettepe University, İhsan Doğramacı Children's Hospital were included in this study. B cell subgroups of CVID patients were evaluated by flow cytometry, KREC levels of the patients were measured with RT-qPCR and evaluated in comparison with 41 healthy controls. The mean age of the patients was 28,5±15.6 years. The distribution between the genders was 1:1. 33% of patients have consanguineous parents. The most common complaint of admission was frequent infection. There were 6 patients (20%) with normal IgM levels and 2 patients (6.67%) with normal IgA levels. CD19+ cell counts were low in 20 patients (66.67%) while 14 patients (46.67%) had low CD4+ cell numbers.