Evre 3-4-5 kronik böbrek hasarı olan hastalarda nozokomiyal enfeksiyon risk faktörlerinin belirlenmesi
Determination of nosocomial infection risk factors in patients with stage 3-4-5 chronic kidney disease
  1. Tez No: 534225
  2. Yazar: SEZİN YILDIZHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş ve Amaç: Kronik Böbrek Hasarı'nda (KBH) enfeksiyonlar önemli bir mortalite ve morbidite nedenidir. KBH hastalarında kullanılan venöz kateterler, idrar kateterizasyonu, diyaliz tedavileri, transfüzyon, sık hastaneye yatış gibi sebepler nozokomiyal enfeksiyon gelişmesine ve sıklığının artmasına neden olmaktadır. Nozokomiyal enfeksiyonlar sebep oldukları hastane maliyetlerinde artış, mortalite ve morbidite nedeni ile günümüzde önemli bir sağlık problemidir. Çalışmadaki amacımız KBH hastalarında nozokomiyal enfeksiyonlar için risk faktörlerinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamıza 2014 – 2017 tarihleri arasında evre 3-4-5 KBH tanısı ile yatan ve nozokomiyal enfeksiyon tanısı konmuş 87 hasta (Grup 1) ve evre 3-4-5 KBH nedeniyle takip edilen ve herhangi bir enfeksiyon bulgusu olmayan (Grup 2) 81 kontrol hastası retrospektif olarak dâhil edildi. Çalışmaya alınan vakalar arasında laboratuvar parametreleri, kalıcı ve geçici santral venöz kateter(SVK) varlığı, idrar foley sonda varlığı, transfüzyon, hemodiyaliz(HD), diyabetes mellitus(DM), serebro vasküler olay(SVO), hipertansiyon(HT), kalp yetmezliği(KY), anemi, konfuzyon, H2 reseptör antagonisti kullanımı gibi risk faktörleri değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda nozokomiyal enfeksiyon gelişen hastalarda, enfeksiyon en sık kateter ile ilişkili bakteriyemi (%40.2) şeklinde meydana gelmektedir. Çalışmamızda nozokomiyal enfeksiyon olarak ilk üç sırada kateter ilişkili bakteriyemiyi sırası ile idrar yolu enfeksiyonu (IYE) (%28.7) ve kan ile ilişkili bakteriyemi (%27.5) izledi. Kültür üremelerinde en sık izole edilen bakteri Stafilokokkus Aureus oldu.
Özet (Çeviri)
Determination of nosocomial infection risk factors in patients with stage 3- 4-5 chronic kidney disease Background and Aim: Infections in Chronic Kidney Disease (CKD) are an important cause of mortality and morbidity. Used venous catheters, urinary catheterization, dialysis treatments, tranfusion, and frequent hospitalization in CKD patients cause nosocomial infection and increase in frequency. Nosocomial infections are an important health problem due to the increase in hospital costs caused by mortality and morbidity. The aim of this study is to investigate the risk factors for nosocomial infections in CKD patients. Material and Methodology: Our study retrospectively included 87 patients diagnosed with nosocomial infection, hospitalized with stage 3-4-5 CKD diagnosis between 2014-2017 (Group 1) and 81 control patients followed up for stage 3-4-5 CKD without any finding of infection (Group 2). Cases included in the study were evaluated in terms of risk factors including laboratory parameters, use of temporary and permanent central venous catheter (CVC), urinary folley catheterization, transfusion, hemodialysis (HD) treatment and comorbid diseases, diabetus mellitus (DM), cerebrovascular accident (CVA), hypertension (HT), anemia, confusion, use of H2 receptor antagonist. Findings: In our study, infection mostly occurred in association with the catheter (40.2%) in patients who developed nosocomial infection. Catheter related bacteremia was followed by urinary track infection (UTI) (28.7%) and blood related bacteremia (27.5%), respectively, as nocosomial infections in the study. The most isolated bacterium in culture reproduction was Stafilokokkus Aureus (Staff. Aureus).