Kolonoskopi hazırlığı yapılan kronik böbrek hastalığı olan hastalarda hazırlık preparatlarına bağlı gelişen elektrolit bozukluğu sıklığının ve bununla ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of the frequency of electrolyte disorder DUE to preparatory preparations and related factors in patients with chronic renal disease WHO prepared for colonoscopy
  1. Tez No: 761318
  2. Yazar: MUHAMMED EMİN OKTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL GÜLAY KADIOĞLU KOÇAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Kolonoskopi hazırlığı için barsak temizliği önemli olup kullanılan yöntem ve alınan sıvı miktarı yanı sıra hastaların kronik hastalıkları da değerlendirilmelidir. Biz bu çalışmayla kolonoskopide rutin kullanılan hazırlık preparatlarının kronik böbrek hastalığı olan hastalarda neden olduğu elektrolit bozukluğu sıklığını belirleme ve bununla ilgili farkındalığı artırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Prospektif olarak planladığımız çalışmamızda, Mayıs 2022 – Ekim 2022 tarihleri arasında Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi'nde kolonoskopi işlemi yapılmış çalışmaya katılmayı kabul eden hastalar değerlendirildi. Öncesinde elektrolit bozuluğu olan, NYHA evre 3-4 olan Konjestif Kalp Yetmezliği hastaları, Evre 5 Kronik Böbrek Hastalığı olan hastalar ve dekompanze karaciğer sirozu olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Kolonoskopi öncesi son 2 ay içinde laboratuvar değerleri olan hastalardan çalışmaya katılmayı kabul eden 192'sinin demografik bilgileri, eşlik eden hastalıkları, kullandıkları ilaçlar ve kullandıkları hazırlık preparatları kaydedildi. Bu hastaların işlemden sonraki 48 saat içinde üre, kreatinin, Na, K, Cl değerleri olanlar işlem sonrası süreçte analiz edildi. Bulgular: Değerlendirilen 192 hastanın 33'ü (%17) kronik böbrek hastalığı (eGFR< 60 ml/dk/m2) mevcuttu. İşlem sonrasında 12 hastada hipokalemi (%6), 8 hastada hipokloremi (%5) ve 13 hastada hiponatremi (%6) görüldü. İşlem sonrası 192 hastadan 3'ünde (%1.5) KDIGO kriterlerine göre evre 1 akut böbrek hasarı saptandı. Bu 3 hastanın 2'si KBH olan hastalardı.
Özet (Çeviri)
Aim: Intestinal cleansing is important for colonoscopy preparation, and the method used and the amount of fluid taken may cause disturbances in fluid and electrolyte balance, especially in patients with comorbidities. In this study, we aimed to evaluate the effects of the preparatory medicines used during colonoscopy preparation on kidney functions in patients with chronic kidney disease, to determine the electrolyte disturbances that may cause, and thus to control its safety. Materials and Methods: In our prospective study, between January 2022 and September 2022, patients who accepted to participate in the study who underwent colonoscopy at Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu City Hospital were evaluated. Patients with NYHA stage 3-4 Congestive Heart Failure, Stage 5 Chronic Kidney Disease, decompensated liver cirrhosis, and electrolyte disturbances before the procedure were excluded from the study. Demographic information, concomitant diseases, medications and preparatory medicines they used of 192 patients who accepted to participate in the study with laboratory values in the last 2 months before colonoscopy were recorded. The urea, creatinine, Na, K, Cl values of these patients within 48 hours after the procedure were analyzed in the post-procedure period. Results: Of the 192 patients evaluated, 33 (17%) had chronic kidney disease (eGFR< 60 ml/min/m2 ). During colonoscopic preparation, sennoside-based treatment regimen was used in 156 (81.25%) patients and polyethylene glycol (PEG)-based treatment regimen was used in 36 (18.75%) patients. The effects of sennoside and PEG preparatory medicines on urea and creatinine changes were similar. After the procedure, stage 1 acute kidney injury was detected in 3 (1.5%) of 192 patients according to KDIGO (Kidney Disease: Improving Global Outcomes) criteria. 2 of these 3 patients were patients with CKD. After the procedure, hypokalemia was observed in 12 patients (6%), hypochloremia in 8 patients (5%), and hyponatremia in 13 patients (6%).