Bazı kiral tiyoüre bileşiklerinin sentezi ve anti-kanser etkilerinin incelenmesi
Synthesis of some rental thief components and investigation of anti-cancer effects
  1. Tez No: 534251
  2. Yazar: BİLGE DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇATIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Son yıllardaki kiral organokatalizörlerin etkileyici gelişmelerine paralel olarak, yeni organoligandların tasarımı, sentezi, yeni uygulama alanlarının belirlenmesi veya mevcut sonuçların daha çok geliştirilmesi günümüz araştırmacılarının en önemli araştırma alanlarından bir tanesidir. Organoligandların uygun pratik uygulamaları için, basit yollardan ve kolay ulaşılabilir başlangıç materyallerden hazırlanabilmeleri önemlidir. Bu çalışmada kolay temin edilebilen kiral aminoasitlerden yola çıkılarak kinazolin iskeletine sahip kiral tiyoüreler sentezlenmiştir. Elde edilen bu kiral tiyoüre bileşiklerinin kolon (HT-29) ve meme (MCF-7) kanser hücre hatları üzerindeki antiproliferatif etkileri belirlenmiştir. Ayrıca sentezlenen bu kiral katalizörlerin 1,3- dikarbonil bileşiklerinin nitrostirenlere asimetrik katılması reaksiyonlarındaki aktiviteleri de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In parallel with the impressive development of chiral organocatalysts in recent years, the design, synthesis of new organoligands, the determination of new application areas or further development of the current results is one of the most important areas of researchers. For proper practical application of the organoligands it is important that they can be prepared from simple and easily accessible starting materials. In this work, chiral thioureas having a quinazoline skeleton were synthesized from readily available chiral amino acids. The antiproliferative activity of chiral thioureas on the colon (HT-29) and berast carcinoma (MCF-7) cancer cell lines were investigated. On the other hand, the catalytic activities of the chiral thioureas in enantioselective addition of 1,3-dicarbonyl compounds to N-phenyl maleimides were also investigated.