Futbol müsabakasında farklı hızlarda gerçekleştirilen koşu mesafelerinin müsabaka sonucuyla ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between running distances at different velocities in A football match and the result of the competition
- Tez No: 534292
- Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ GÜVEN ERDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Kinematik analizler birçok spor branşında olduğu gibi futbolda da oyuncuların performansları hakkında önemli bilgiler elde edilmesini sağlar. Özellikle yakın zamanda geliştirilen oyuncu takip sistemleri sayesinde futbolcunun müsabaka esnasında yaptığı mesafeleri ve bu koşuları hangi hızlarda gerçekleştirdiği tespit edilebilmektedir. Yeni bir teknoloji olması sebebiyle bu koşu mesafelerinin takım başarısına etkisini inceleyen çok fazla çalışma yoktur. Bu çalışmanın amacı genç futbolcuların müsabaka içerisinde yapmış oldukları koşu mesafelerinin, hızlarına göre belirlenip, farklı hızlarda kat ettikleri mesafelerin müsabakanın sonucunda oluşan galibiyet, beraberlik ve mağlubiyet durumlarıyla olan ilişkilerinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 20 erkek futbolcu katılmıştır( yaş:16±00 yıl, boy:173,05±6,36 cm, kilo:64,51±6,44 kg). Yapılan araştırmada koşu mesafeleri takım halinde ve oyuncuların mevkilere göre değerlendirilerek, takımların müsabaka sonucunda aldıkları sonuçlar, toplam koşu, yürüme, düşük hızlı koşu, orta hızlı koşu, yüksek hızlı koşu, yüksek şiddetli koşu ve sprint mesafeleriyle değerlendirilmiştir. Çalışmanın istatistiksel analizi SPSS 21,0 paket programında Spearman Kolerasyon analizi uygulanarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Kinematical analysis in football can provide objective information about the players physical performance. Particularly, 'player tracking systems' are one of the latest sport technologies which enable trainers or coaches to obtain the distance covered by football players in a match, by utilising players positioning and range of velocities. Because this technology is new, there are only few studies investigating the effects of running distances on the result of the game (winning, losing, or drawing). This study aims to examine the relationship between running distances at different velocities and the result of the game (winning, losing or drawing). Materials and Methods: 20 young players participated in this study (16 years, height 173,05±6,36 cm, weight 64,51±6,44 kg). The total distance was computed according to players positioning and range of velocities (standing, walking and jogging, low speed, high-speed, sprint). Correlations were calculated with SPSS 21.0 version using Spearman's correlation coefficient.