Türkiye Süper Ligi futbol müsabakalarında kinematik ve teknik parametrelerin başarıyla olan ilişkisinin incelenmesi
The relationship between kinematic and technical parameters of Turkish Super League football competitions and team succesfull
  1. Tez No: 606363
  2. Yazar: ESAT KAAN SAKA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM BULGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, İstatistik, Sports, Statistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: 2017-2018 Türkiye Süper Ligi'nde 18 futbol takımının farklı şehirlerde oynadığı 306 profesyonel futbol müsabakasında takımların kat ettikleri mesafeleri, oyun içerisinde topla oynama yüzdeleri ve yapmış oldukları başarılı pas yüzdelerinin optik takip sistemi ile hesaplanarak, takımların ligin sonu başarılarıyla olan ilişkisinin incelenmesidir. Her takımın sezon sonu topladıkları puan neticesinde oluşan lig sıralamasındaki yeri, toplam mesafe, 20 km/h üzeri yüksek şiddetli koşu mesafesi, 24 km/h üzeri sprint mesafesi, 24 km/h üzeri sprint sayısı, topla oynama yüzdesi ve başarılı pas yüzdesi ile ilişkilendirilip takımların başarılarını etkileyen faktörleri belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızın evrenini Türkiye Süper Ligi 2017-2018 sezonunda oynanan 306 futbol müsabakası oluştururken, çalışmamızın örneklem grubunu ise ligde oynayan 18 futbol takımları oluşturmaktadır. Çalışmamızın veri toplama aracı Türkiye Süper Ligi'nde oynanan müsabakalarda takımların ve oyuncuların farklı koşu hızlarındaki kat ettikleri mesafeleri, teknik ve taktik parametreleri ölçen SentioSports'un optik takip sistemidir. Çalışmanın istatistiksel analizi SPSS Versiyon 25 paket programında Pearson Korelasyon analizi uygulanarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Aim of this study, at the 2017-2018 season 18 football teams in the Super League has played 306 professional football matches in different cities. We measured teams total distances, pass accuration and ball possession percent in the games and it's correlation between their success. This datas calculated by optical tracking and software systems.The position of each team in the league ranking, total distance, high intense running distance of over 20 km / h, 24 km / h sprint distance, the number of 24 km / h sprint, ball possession,pass accuracy and the success of the teams to determine the factors that affect. Materials and Methods: The universe of our study is 306 football matches which has played at Turkey Super League in 2017-2018 season . Sample group of the study is Turkish football teams which has played at 2017-2018 season. We measured total distance of teams and players with“Sentio Sports”Optical Tracking System. AnTurkey Our study data collection tool in competitions played in the Super League teams and players sentiosports measure of the distance the player is a special optical tracking system. The statistical analysis of the study was performed by applying Pearson's correlation analysis in SPSS 25 package program.