Erken membran rüptürünün tanı ve izleminde osteopontin ve inflamasyon markerlarının prediktif rolü
The role of osteopontin and inflamation markers in the diagnosis and prediction of early membrane rupture
  1. Tez No: 534316
  2. Yazar: ÖZLEM GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY KÜÇÜKÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı erken membran rüptürünün tanı ve izleminde osteopontin ve rutinde kullanılan inflamasyon markerları olan ESH, CRP ve beyaz küre değerlerinin prediktif rolünü belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Prospektif kesitsel tipteki bu araştırma, 1 Mart 2018-1 Temmuz 2018 tarihleri arasında Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne PPROM nedeniyle başvuran 24-37 gebelik haftasındaki hastalarda yapılmıştır. Çalışmaya fetal konjenital malformasyonu olmayan; 24-37 hafta arasında tekil gebeliği olan, sistemik hastalığı olmayan gebeler çalışmaya dahil edilmiştir. 37 hafta ve üzerindeki gebeler, kronik hastalığı olanlar, çoğul gebeliği olanlar ve gebeliğe bağlı komplikasyonu olan gebeler (hipertansif hastalıklar, gestasyonel diyabet..vs) çalışma dışında bırakılmıştır. Çalışmaya alınacak olan tüm gebelere çalışma hakkında bilgi verilip, yazılı onamları alınmıştır. Çalışma grubu PPROM mevcut 32 gebe, kontrol grubu ise 24-37 hafta arasındaki sağlıklı 32 gebe olmak üzere toplam 64 gebede yapılmıştır. Erken membran rüptürü tanısı klinik olarak konulmuş olup, şüphe durumunda tanı nitrazin testi ve amnisure testleri ile doğrulanmıştır. Bulgular: Hasta grubundaki gebelerle kontrol grubundaki gebelerin yaş
Özet (Çeviri)
Object: The aim of the study was to evaluate the predictive role of the Osteopontin, ESH, CRP, wich used in routine as inflamation markers and to diagnose and follow-up of premature rupture of membranes. Materıals and Methods: This prospective cross-sectional study was conducted in Dr. Sami Ulus Maternity and Child Health and Diseases Training and Research Hospital, department of Obstetrics and Gynecology in between March 2018 and July 2018 was the participant of this study consisted of women with PPROM. (Between 24weeks and 37 weeks). Pregnant women with singleton pregnancy between 24 and 37 weeks who had no fetal congenital malformation were included in the study. Pregnant women at 37 weeks and over, multiple pregnancies and pregnant women with congenital complications (hypertensive diseases, gestational diabetes, etc.) and chronic diseases, were excluded from the study. The study group consisted of 32 pregnant women with PPROM and the control group consisted of 32 healthy pregnant women between 24-37 weeks. The diagnosis of premature rupture of membranes is clinically established and, in case of doubt, the diagnosis was confirmed by nitrazine test and amnisure tests. Results: There is no statisticialy significant differences between control and study group in terms of maternal age (t=0.024, p>0.05), body mass index (t=1.971,