Biyogaz enerjisi ve gaz motorlu kojenerasyon tesisi tasarımı
Biogas energy and gas engineed cogeneration plant design
- Tez No: 534325
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Gelişen teknoloji ve artan nüfusla birlikte enerjiye ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Fosil kaynaklı yakıtların yetersizliği toplumları yenilenebilir enerji kaynaklarına yönlendirmiştir. Bu enerji kaynakları güneş, rüzgâr, jeotermal ve biyogazdır. Ülkemiz yenilenebilir enerji kaynakları bakımından zengin bir potansiyele sahiptir ve bu alanda sürekli çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmada biyogaz, kojenerasyon sistemleri ve gaz motorları üzerinde durulmuştur. Biyogazın özellikleri, kullanım alanları, oluşum aşamaları, değerlendirilmesi, tarihsel gelişimi, üretilmesi ve biyogaz tesisleri incelenmiştir. Hem elektrik hem de ısı enerjisinin birlikte üretildiği sistemler olan kojenerasyon sistemleri ve özellikle gaz motorlu kojenerasyon sistemleri araştırılmıştır. Genel hatlarıyla fizibilite çalışmasının nasıl yapılacağı, kojenerasyon ünitesinin nasıl seçileceği ve tesisin maliyetinin nasıl yapılacağı anlatılmıştır Son olarak Kırşehir ili çevresinde biyogaz enerjisi kullanarak 1 MW elektrik gücü üreten gaz motorlu bir kojenerasyon sistemi temel ekipmanları ile tasarlanmıştır. Bu tasarımda sadece hayvansal atıklar kullanıldığında maliyetin çok yüksek olduğu gözlemlenmiş ve bu maliyeti düşürmek için hayvansal atıklara Kırşehir ili bünyesinde kolaylıkla tedarik edilebilen bitkisel atıklar karıştırılmıştır. Sonuç olarak atık türünün tesis tasarımı ve amortisman süresine doğrudan etkisi olduğu açıkça görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the developing technology and increasing population, the need for energy is increasing day by day. The inadequacy of fossil fuels has directed societies to renewable energy sources. These energy sources are solar, wind, geothermal and biogas. our country has a rich potential for renewable energy resources and continuous efforts are being made in this field. In this study biogas, cogeneration systems and gas engines has been dwelled on. Biogas properties, usage areas, formation stages, evaluation, historical development, production and biogas plants were investigated. Cogeneration systems, which are the systems where both electricity and heat energy are produced together, and espacially cogeneration systems with gas engines are investigated. In general terms, how to make feasibility study, how to select the cogeneration unit and how to make the plant cost is explained. Finally, cogeneration system with a gas engine that produces 1 MW of electrical power using the biogas energy around Kırşehir province is designed with basic equipment together. In this design, it was observed that the cost was very high when only animal wastes were used, and the herbal wastes which were easily supplied within the Kırşehir province were mixed to reduce this cost. As a result, it has been clearly observed that waste type has a direct effect on plant design and depreciation period.