Osmaniye ili yer fıstığı (Arachis hypogeae L.) tarlalarında sorun olan yabancı ot türü yoğunluğunun, verim ve kaliteye etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of weed species and density on the yields and quality
  1. Tez No: 534327
  2. Yazar: MUHAMMET ALİ KUNDAKÇI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAMER ÜSTÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma, 2016-2017 yılında Osmaniye ili Sumbas ilçesinde yapılmıştır. Bu çalışmada NC-7 yer fıstığı (Arachis hypogeae L.) tarlalarında sorun olan yabancı ot türü, yoğunluğu, verim ve kaliteye etkisi araştırılmıştır. Yer fıstığı tarlalarında sorun oluşturan yabancı otlara karşı fiziksel, mekanik ve kimyasal mücadele yöntemlerinin yabancı ot yoğunluğuna aynı zamanda verim ve kalite üzerine etkisi araştırılmıştır. Araştırma tesadüf blokları deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Deneme deseni; El çapa, makinalı çapa, el ve makineli çapa, çıkış önces herbisit (Dimethanamid-P 720gr/lt), çıkış sonrası herbisit Imazamox+bentazon (22.4+480g/L) ve entegre mücadele yöntemlerinden oluşmuştur. Aynı zamanda kontrol parsellerinde hiçbir mücadele yöntemi uygulanmamıştır. Yer fıstığı deneme alanında 14 familyadan 21 yabancı ot türüne rastlanmıştır. Deneme alanında parsellere göre ortalama yabancı ot yoğunluğu sırasıyla; Topalak (Cyperus ratundus L.) 7.67 adet/m², Kırmızı köklü tilki kuyruğu (Amaranthus retroflexus L.) 7.31, Semiz otu (Portulaca oleracea L.) 6.15, Ayrık otu (Elymus repens L. Gould.) 5.66, Kanyaş (Sorghum halepense L.) Pers.) 4.76, sütleğen (Euphorbia nutans L. Lag.) 4.12, Sirken (Chenepodium album L.) 3.37, Yapışkan otu (Stellaria media (L.) Vill.) 3.27, Çatal Otu (Digitaria sanguinalis ( L.) Scop.) 2.41, Horoz İbiği (Amaranthus albus L.) 2.39, Tarla sarmaşığı (Convolvulus arvensis L.) 2.29, Benekli darıcan (Echinochloa colanum (L.) Link.) 2.21, Domuz pıtrağı (Xantium strumarium L.) 1.26 ve Köpek üzümü (Solanum nigrum L.) 1.25 adet/m²'yoğun olduğu saptanmıştır. Osmaniye ili ve ilçelerine göre yabancı ot familyası 22, tür sayısı 61 olarak belirlenmiştir. İlçelerin yabancı ot yoğunluğu ortalaması sırası ile; Kadirli 98.26 adet/m2, Mekez İlçe 92.19, Düziçi 86.39, Sumbas 79.74, Toprakkale 71.23 ve Bahçe 63.34' dür. Agronomik özelliklerine etkisi yönünden yer fıstığı üretiminde yabancı ot yoğunluğuna bağlı olarak verim miktarı önemli oranda azalmıştır. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda en uzun çiçeklenme gün süresi, iğne (ginifor) oluşum süresi, en yüksek bitki boyu, en fazla meyve sayısı, meyve ağırlığı, tohum sayısı, meyve eni- boyu, fizyolojik olgunlaşma süresi ve en yüksek verim değerleri entegre uygulamada gözlenirken, en düşük değerler ise çıkış öncesi herbisit uygumasından elde edilmiştir. Uygulanan tüm mücadele yöntemleri kontrol parselleri ile mukayese edildiğinde istatistiki olarak farklı ve önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in the Sumbas district of the city of Osmaniye in 2016-2017. In this study, the effects and the intensity of weed species on NC-7 peanut (Arachis hypogeae L.) fields in terms of yield and quality were examined. The effects of physical, mechanical and chemical control methods on weed intensity, which pose a problem in the fields, and on the yield and quality of the peanut fields were also examined. The study was established according to the Randomized Block Design with 4 replications. The trial pattern was as follows: Hand hoe, machine hoe, hand and machine hoe, pre-emergence herbicide (Dimethanamid-P 720g/lt), post-emergence herbicide Imazamox+bentazon (22.4+480g/L); and integrated control methods. No control methods were applied in the Control parcels. A total of 21 weed species were detected from 14 families in the peanut trial area. The average intensity of the weed in the study area according to the parcels were; Buckthorn (Cyperus rotundus L.) 7.67 pcs/m², Red rooted fox tail (Amaranthus retroflexus L.) 7.31, Purslane (Portulaca oleracea L.) 6.15, Couch grass (Elymus repens L. Gould.) 5.66, Johnsongrass (Sorghum halepense (L.) Pers.) 4.76, Eyebane (Euphorbia nutans (L.) Lag.) 4.12, Vinegar (Chenepodium album L.) 3.37, Woodruf (Stellaria media (L.) Vill.) 3.27, Large crabgrass (Weed sanguinalis ( L.) Scop.) 2.41, Amaranth (Amaranthus albus L.) 2.39, Field clover (Convolvulus arvensis L.) 2.29, Speckled (Echinochloa colanum (L.) Link.) 2.21, Common cocklebur (Xantium strumarium L.) 1.26 and Nightshade (Solanum nigrum L.) 1.25 pcs/m², respectively. In the city of Osmaniye and its districts, the weed family was determined to be 22, and the number of the species was determined to be 61. The average weed density in the districts were; Kadirli 98.26 pcs/m2, Central district 92.19, Düzici 86.39, Sumbas 79.74, Toprakkale 71.23 and Bahce 63.34, respectively. In terms of the effects on agronomic characteristics, the yield has decreased over years in peanut cultivation due to the intensity of the weeds. As a result of the statistical analyses, it was determined that the longest blooming time, Ginifor formation time, the highest plant height, the highest fruit count, fruit weight, seed count, width-length of the fruit, physiological ripening time, and the highest yield values were determined in the Integrated control method, and the lowest values were obtained in the pre-emergence herbicide application. When all the control methods that were applied in this study were compared with the control parcels, it was determined that the difference between them was significant at statistical level.