Şırnak silopi iklim koşullarında farklı humik asit dozlarının yerfıstığı (Arachis hypogaea) çeşitlerinin verim ve kalite unsurları üzerine etkisi
The effect of different humic acid doses on the yield and yield components of peanut (Arachis hypogaea) varieties under Şırnak si̇lopi̇ ecological conditions
  1. Tez No: 928325
  2. Yazar: AHMET ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER ERYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez çalışmasında, Şırnak ili Silopi ilçesinin ekolojik koşullarında, 2023 yılı yetiştirme döneminde farklı humik asit dozlarının yerfıstığı (Arachis hypogaea) çeşitlerinin verim ve kalite unsurları üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırma, tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak bir çiftçi arazisinde yürütülmüştür. Denemede sekiz yerfıstığı çeşidi (Sultan, Masal, Peggy, Arıoğlu-2003, Florispan, Ayşehanım, Nc7 ve Osmaniye-2005) ve dört farklı humik asit dozu (0 kg da⁻¹, 10 kg da⁻¹, 20 kg da⁻¹ ve 30 kg da⁻¹) kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar, humik asit dozlarının çiçeklenme gün sayısı, bitki boyu, kapsül sayısı, meyve verimi, tane verimi ve ham protein oranı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkiler oluşturduğunu göstermiştir. Humik asit dozlarına göre çiçeklenme süresi 32.25 - 36.5 gün, fizyolojik olgunlaşma süresi 148 - 154 gün, ginofor oluşumu 50.00 - 54.75 gün olarak belirlenmiştir. Bitki boyu, dozlara bağlı olarak 32.58 - 48.05 cm arasında değişmiş, kapsül sayısı ise 24.79 - 34.43 adet arasında ölçülmüştür. İç oranı %72.69 - 80.64, ham yağ oranı %34.71 - 42.69 ve ham protein oranı ise %23.91 - 26.65 arasın da tespit edilmiştir. Çeşitler arasında önemli farklılıklar gözlenmiş ve çiçeklenme gün sayısı, fizyolojik olgunlaşma süresi, ginofor oluşumu, bitki boyu, kapsül sayısı, meyve ve tane verimi ile iç oranı gibi özellikler bakımından çeşitlerin performansı anlamlı bulunmuştur. En yüksek ortalama tane verimi 593.27 kg da⁻¹ ile NC7 ve 569.28 kg da⁻¹ Osmaniye-2005 çeşitlerinden elde edilirken, en düşük ortalama tane verimi ise 187.56 kg da⁻¹ ile Florispan çeşidinden kaydedilmiştir. Çeşit × humik asit dozları interaksiyonlarının da bitki boyu, kapsül sayısı, meyve verimi, tane verimi ve ham protein oranı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkiler oluşturduğu tespit edilmiştir. Bu bulgular doğrultusunda, Şırnak ili Silopi ekolojik koşullarında en yüksek tane veriminin 663.3 kg da-1 ile Osmaniye-2005 çeşidinden 30 kg da⁻¹ humik asit dozu uygulamasından, en düşük tane veriminin ise 164.2 kg da-1 ile Florispan çeşidinden kontrol uygulamasından alındığı tespit edilmiştir. Çalışma sonuçları, incelenen özellikler arasında özellikle tane verimi, yağ oranı ve protein oranı açısından Şırnak ili Silopi ekolojik koşullarında, Osmaniye-2005 çeşidinin 30 kg da⁻¹ humik asit gübre dozu ile birlikte kullanımının yüksek performans sağladığını göstermiş ve bu bulgunun gelecekteki çalışmalarla doğrulanması koşuluyla önerilebileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the effects of different humic acid doses on the yield and quality components of peanut (Arachis hypogaea) varieties under the ecological conditions of Silopi district in Şırnak province during the 2023 growing season were investigated. The research was conducted on a farmer's field using a randomized complete block design with split plots and three replications. Eight peanut varieties (Sultan, Masal, Peggy, Arıoğlu-2003, Florispan, Ayşehanım, Nc7, and Osmaniye-2005) and four different humic acid doses (0 kg da⁻¹, 10 kg da⁻¹, 20 kg da⁻¹, and 30 kg da⁻¹) were used in the experiment. The results revealed that humic acid doses had statistically significant effects on flowering days, plant height, the number of pods, fruit yield, seed yield, and crude protein content. Flowering duration ranged between 32.25 and 36.5 days, physiological maturity was observed between 148 and 154 days, and peg formation occurred between 50 and 54.75 days depending on the humic acid doses. Plant height varied from 32.58 to 48.05 cm, and the number of pods ranged from 24.79 to 34.43. Fruit yield was determined between 255.94 and 773.5 fruits/plant, 100-seed weight ranged from 108.77 to 123.66 g, and seed yield varied from 187.56 to 593.27 kg da⁻¹. The kernel ratio was between 72.69% and 80.64%, crude oil content ranged from 34.71% to 42.69%, and crude protein content varied between 23.91% and 26.65%. Significant differences were observed among the varieties in terms of flowering days, physiological maturity, peg formation, plant height, number of pods, fruit yield, seed yield, and kernel ratio. The highest average grain yield was recorded as 593.27 kg da⁻1 for the NC7 variety, 569.28 kg da⁻1 for the Sultan variety in Osmaniye-2005, and the lowest average grain yield was recorded as 187.56 kg da⁻1 for the Florispan variety. The interaction between varieties and humic acid doses also had statistically significant effects on plant height, the number of pods, fruit yield, seed yield, and crude protein content. Based on the findings, the highest seed yield (663.3 kg da⁻¹) was obtained from the Osmaniye-2005 variety with a humic acid dose of 30 kg da⁻¹, while the lowest seed yield (164.2 kg da⁻¹) was recorded for the Florispan variety in the control treatment (0 kg da⁻¹). The study results indicated that, among the examined traits, particularly in terms of seed yield, oil content, and protein content, the Osmaniye-2005 variety combined with a humic acid dose of 30 kg da⁻¹ provided high performance under the ecological conditions of Şırnak province, Silopi district. It was suggested that this finding should be confirmed through future studies.