Kentsel lojistik, dağıtım lojistiği ve firma performansı ilişkisi
The relationship between urban logistics, distribution logistics and firm performance
  1. Tez No: 534377
  2. Yazar: EFSER YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kentler günümüzde lojistiğin etkisinin en fazla görüldüğü alanlardır. Kentsel lojistik kavram olarak şehirlerin yükleme, boşaltma, depolama kapasitesi, altyapısı ve ulaşım imkânları gibi lojistik performans faktörleri açısından değerlendirmek üzere geliştirilmiştir. Firmaların faaliyet akışlarını sorunsuz bir şekilde gerçekleştirme, maliyetlerini en aza indirgeme, müşterilerine zamanında ve uygun ürünlerin teslimatını sağlama gibi sektörde rekabet avantajı kazanmasına olanak sağlayan dağıtım lojistiği kavramı önem verilmesi gerekli olan konulardan biridir. Dağıtım lojistiği; bitmiş ürünlerin üreticiden tüketiciye kadar iletilmesiyle ilgili faaliyetleri içermektedir. Firma performansı ise firmaların belirli dönemlerdeki çalışmalar neticesinde amaçlarına ulaşma düzeyidir. Araştırma; firmaların verimliliklerinin artırılması ve rekabet avantajı sağlamaları amacıyla kentsel lojistik, dağıtım lojistiği ve firma performansı faktörlerinin belirlenmesi ve düzeltilmesi açısından önem taşımaktadır. Araştırmanın amacı; kentsel lojistik, dağıtım lojistiği ve firma performansı arasındaki ilişkiyi incelemek ve kentsel lojistik, dağıtım lojistiği ve firma performansının kontrol değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemektir. Araştırma Kastamonu Organize Sanayi Bölgesi, Küçük Sanayi Sitesi ve diğer ticari alanlarda faaliyet gösteren firmalar üzerinde yapılmıştır. Elde edilen bulguların analizinde IBM SPSS 23.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırma değişkenlerinin güvenilirlik ve geçerliliği test edilmiştir. Kentsel lojistik, dağıtım lojistiği ve firma performansı arasında ilişki olup olmadığı ve kontrol değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Araştırma bulgularına göre kentsel lojistik, dağıtım lojistiği ve firma performansı arasında istatistiki olarak anlamlı ve pozitif ilişkiler bulunmuştur. Yapılan farklılık analizleri sonucunda kentsel lojistik ile lojistik departman arasında, dağıtım lojistiği ile firmaların faaliyet yerleri ve lojistik departman arasında ve firma performansı ile firmaların çalışan sayıları ve faaliyet yerleri arasında anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür. Araştırmanın, kentlerdeki yaşam kalitesinin artırılması, firmaların lojistik faaliyetlerini daha iyi ve verimli yapabilmesi, ulaşım maliyetlerinin minimize edilmesi gibi yararlar sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Cities are the areas that most interest the impact of logistics nowadays. The concept of urban logistics has been developed to assess the logistical performance factors of cities such as loading, unloading, storage capacity, infrastructure and transportation facilities. The concept of distribution logistics, which allows firms to gain competitive advantage in the sector, such as smoothly carrying out their operational flows, minimizing their costs, and delivering timely and appropriate products to their customers, is one of the issues to be emphasized. Distribution logistics includes activities related to the transmission of finished products from producer to consumer. Firm performance is the level of achievement of the objectives of the firms as a result of the studies in certain periods. The research is important in determining and correcting the factors of urban logistics, distribution logistics and firm performance in order to increase the efficiency of firms and provide competitive advantage. The purpose of the study is to examine the relationship between urban logistics, distribution logistics and firm performance and determine whether they differ according to the control variables of urban logistics, distribution logistics and firm performance. The research was carried out on companies operating in Kastamonu, organized industrial zone, small industrial site and other commercial areas. IBM SPSS 23.0 package program was used to analyze the findings. The reliability and validity of the research variables were tested. It has been examined whether there is a relationship between urban logistics, distribution logistics and firm performance and whether it differs according to the control variables. According to research findings, statistically significant and positive relationships were found between urban logistics, distribution logistics and firm performance. As a result of the difference analysis, it is seen that there is a significant difference between the urban logistics and the logistics department and between the distribution logistics and the firms' logistics department, and between the firm performance and the number of employees and activity places of firms. It is expected that the survey will provide benefits such as increasing the quality of life in the cities, making the firms logistics activities better and more efficient, and minimizing the transportation costs.