Akut iskemik strokta serum interlökin-6 değerlerinin lezyon lokalizasyonu ve prognozla ilişkisi
The relation of serum interleukin-6 levels with lesion size and prognosis, in acute ischemic stroke
- Tez No: 534378
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK UTKU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
İskemik strokun akut döneminde oluşan beyin tahribatında, inflamatuvar sitokinlerin etyopatogenezdeki yeri, lezyonun büyüklüğü ve hastanın prognozu ile ilişkisini gösteren sınırlı sayıda çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada akut iskemik strokun indüklediği proinflamatuar sitokin olan serum İnterlökin-6 (IL-6) düzeylerinin beyin lezyonun büyüklüğü, lokalizasyonu ve hastalığın erken dönem prognozu ile ilişkisi araştırıldı. Çalışmaya öyküsü, nörolojik muayenesi ve bilgisayarlı beyin tomografisi (BBT) ile akut serebral infarkt tanısı alan ve yaş ortalaması 68.1±11.2 yıl olan, 55 hasta (27 kadın, 28 erkek) alındı. Kontrol grubunu ise, yaş ortalaması 64.84±5.05 yıl olan, 25 kişi (16 kadın, 9 erkek) oluşturdu. IL-6 düzeyleri için, kan örnekler ilk 48±4 saat içinde alındı. Hastalar lezyon yeri ve büyüklüğüne göre kortikal küçük, kortikal büyük, subkortikal küçük ve subkortikal büyük olarak dört gruba ayrıldı ve her grupta modifiye Rankin Skoru (mRS) ile erken dönem prognozu değerlendirildi. Serum IL-6 düzeylerinin strok oluşumundaki risk faktörleri, çevresel kandaki lökosit ve monosit sayıları, CRP ve fibrinojen düzeyleri, beyinde oluşan lezyonun yerleşimi-büyüklüğü ve hastanın erken dönem prognozu ile ilişkisi araştırıldı. Serum IL-6 seviyeleri sağlıklı kontrol grubuna göre tüm hasta gruplarında anlamlı olarak daha yüksek saptandı (p=0.001). BBT'de büyük lezyonu olanların IL-6 düzeyleri, küçük olanlara göre anlamlı olarak daha yüksek saptandı, ancak lezyon yerleşimi açısından anlamlı farklılık yoktu. mRS'a göre hastalar mRS: 0-2 arası olanlar iyi, mRS: 3-6 arası olanlar kötü prognozlu olarak iki gruba ayrıldığında, kötü prognozlu grubun IL-6 değerleri iyi prognozlu gruba göre anlamlı olarak daha yüksekti. IL-6 düzeyleri ile lökosit sayısı ve fibrinojen düzeyleri arasında anlamlı ilişki saptanırken, risk faktörleri, çevresel kandaki monosit sayıları ve CRP düzeyleri ile ilişki saptanmadı. Sonuç olarak, inflamatuar sitokin olan IL-6'nın iskemik infarktın erken döneminde lezyon büyüklüğü ile korele olması nedeni ile muhtemelen SSS'den salındığı ve erken dönem prognozu ile ilişkili olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Limited number of studies is performed demonstrating the relationship of inflammatory cytokines and their roles in etiopathogenesis, lesion size and prognosis of the brain damage in acute phase of ischemic stroke. In this study, the relationship between serum interleukin-6 (IL-6) levels which is a preinflammatory cytokine induced by acute ischemic stroke, and size, localization of the brain lesion and prognosis of the disease in early stage is explored. 55 patients (27 female, 28 male) with a mean age of 68.111.2 were included in the study, which are diagnosed acute cerebral infarct by history, neurologic examination and computerized brain tomography (CT). Control group composed of 25 individuals (16 female, 9 male) with a mean age of 64.845.05. Blood samples for IL-6 levels were taken within the first 484 hours. The patients were subdivided into 4 groups according to the size and localization of the lesion, as small cortical, large cortical, small subcortical and large subcortical, and prognosis in the early stage was evaluated by modified Rankine Score (mRS) in each group. The relationship between serum IL-6 levels and risk factors in development of stroke, leucocyte and monocyte counts, CRP and fibrinogen levels in peripheral blood, the localization and size of brain lesion and prognosis in the early stage was examined. Serum IL-6 levels were found significantly higher in all patients groups compared to healthy control group (p=0.001). IL-6 levels of patients with large lesions in CT were found significantly higher than that of patients with small lesions, but there were no significant difference with regard to localization of the lesion. When the patients were grouped into two according to mRS, as mRS: 0-2 showing good prognosis and mRS: 3-6 showing poor prognosis, IL-6 levels of poor prognostic group were found significantly higher than good prognostic group. There was a significant relationship between IL-6 levels and leucocyte counts and fibrinogen levels, whereas no significant relationship was found between IL-6 levels and risk factors, monocyte counts CRP levels in peripheral blood. In conclusion, since there is a correlation between IL-6 and the lesion size, IL-6, which is an inflammatory cytokine, is secreted from central nervous system, and its relation with prognosis in the early stage has been shown.