Ukrayna krizi sonrasında değişen Avrupa Birliği Rusya ilişkileri
Changing relationship between European Union and Russia after the Ukraine crisis
- Tez No: 534393
- Danışmanlar: PROF. DR. KIVANÇ ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Ukrayna krizi, Avrupa Birliği ve Rusya arasındaki ilişkileri etkileyen son dönemdeki en önemli olaylardan biridir. Ukrayna krizine hazırlıksız yakalanan Avrupa Birliği, Ukrayna özelinde Rusya'ya yönelik dış politikasını yeniden şekillendirmek zorunda kalmıştır. AB'nin Doğu Ortaklığı Programı ve Komşuluk Politikası hem Rusya'yı hem de Ukrayna'yı yakından ilgilendirmiştir. AB, Ukrayna'ya üyelik perspektifi vermemiş ve yeteri kadar ekonomik yardımda bulunmamıştır. Böylece Ukrayna bağımsızlık tarihinden itibaren Rusya'nın etkisi altında kalmıştır. Ukrayna Krizi özelinde incelenen bu çalışmada Kırım'ın ilhakına ve Doğu Ukrayna'da devam eden bir iç savaşa yol açan bu krizde Rusya'nın olduğu kadar AB'nin de etkisi olduğu anlaşılmıştır. Ukrayna'nın izlediği denge politikası, sonunda AB lehine bozulmasına rağmen bu durum devam eden bir iç savaşa yol açmıştır. Bu tezin amacı AB'nin ve Rusya'nın etki alanında bulunan Ukrayna'nın önemini ortaya çıkarmak ve Ukrayna krizinin iki güç arasındaki ilişkileri nasıl etkilediğini incelemektir.
Özet (Çeviri)
The Ukraine crisis is one of the most important events in the last period (in recent years) affecting relations between the European Union and Russia. The European Union, caught unprepared for the crisis of Ukraine, has to reshape its foreign policy towards Russia with regard to Ukraine. The EU's East Partnership Program and Neighborhood Policy have been closely related to both Russia and Ukraine. The EU has not given a membership perspective and has not provided economic assistance to Ukraine. Thus, Ukraine has been under the influence of Russia since its independence. This study, examined in particular to Ukraine Crisis, revealed that both Russia and EU have responsibilities in this crisis, which led to the annexation of Crimea and an ongoing civil war in Eastern Ukraine. The balance policy that Ukraine has pursued led to a civil war in spite of its deterioration in favor of the EU. The aim of this thesis is to reveal the importance of Ukraine which was under the influence domain of EU and Russia and to examine how the Ukraine crisis has affected the relations between two countries.