İslam dininin ekonomik prensipleri ışığında 1929 ekonomik buhranının ve 2008 küresel krizinin değerlendirilmesi
- Tez No: 534404
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL CEBECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
1929 Ekonomik Buhranı ile 2008 Küresel Krizi son bir asırda gerçekleşen en büyük ekonomik krizlerdir. Bu iki kriz de ABD kaynaklı olarak başlamış; sonra Avrupa ülkeleri başta olmak üzere bütün dünya ülkelerinin ekonomilerini ciddi şekilde etkilemiştir. Her iki kriz de kapitalizmin uygulandığı coğrafyalarda doğmuş, finansal piyasalarda başlayarak reel sektöre ciddi tahribatlar yapmıştır. Bu çalışmada yaşanan krizleri oluşturan sebepler İslam'ın Ekonomik Prensipleri ışığında incelenmiş ve bu prensiplerin uygulanması durumunda krizlere etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Economic Depression in year 1929 and Global Crisis in year 2008 are two of the largest crises throughout the world realized within the last century. Both of these crises were originated in the USA and thereafter seriously impacted all of the countries in the world, particularly the European countries. Both two crises were arisen from the geography wherein the capitalism prevails and had given significant damages to the real sector, starting from the financial markets. In this study, the reasons which give rise to crises were examined in the light of the Economic Principles of Islam and the impacts of crises were researched, in case of implementation of the aforementioned principles.