İslami finansta modern yatırım enstrümanı sukuk: Bir eşbütünleşme analizi
Sukuk, the modern investment instrument in Islamic finance: A cointegration analysis
- Tez No: 865995
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFE GÖÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı Dünya İslam ülkeleri sukuk ihraç miktarının küresel bazda Dow Jones İslami Piyasalar Dünya endeksi, dolar endeksi, S&P 500 tahvil endeksi ve Dow Jones sukuk endeksi ile ilişkisinin incelenmesidir. Bu faktörler arasında bir ilişkinin olup olmadığı, Rals Eşbütünleşme analizi ile araştırılmaya çalışılmıştır. Araştırmanın analizinde 2012Q4-2021Q3 dönemi çeyreklik veriler kullanılmıştır. Çalışmaya Birleşik Arap Emirlikleri, Bruney, Endonezya, Kuveyt, Malezya, Nijerya, Pakistan, Sudan, Suudi Arabistan, Umman, Ürdün ve Türkiye sukuk ihraç verileri dahil edilmiştir. Yöntem olarak zaman serileri analizi yapılarak Rals Eşbütünleşme testi kullanılmıştır. Yapılan analizlerden elde edilen bulgulara göre, dolar endeksi ile Dünya İslam ülkeleri sukuk ihracı arasında ilişkinin bulunmadığı ancak Dow Jones sukuk endeksi ve S&P 500 tahvil endeksi ile Dünya İslam ülkeleri sukuk ihracı arasında ilişkinin olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the sukuk asset amount of the World Islamic countries and the Dow Jones Islamic Markets World index, dollar index, S&P 500 bond index and Dow Jones sukuk index on a global basis. An attempt was made to investigate whether there is a relationship between these factors using Rals Cointegration analysis. Quarterly data for the 2012Q4-2021Q3 period was used in the analysis of the research. Sukuk asset quantity data from the United Arab Emirates, Brunei, Indonesia, Kuwait, Malaysia, Nigeria, Pakistan, Sudan, Saudi Arabia, Oman, Jordan and Turkey were included in the study. Rals ADF and Rals Cointegration tests, which are time series analyses, were used as methods. According to the findings obtained from the analysis, it was concluded that there is no relationship between the dollar index and the amount of sukuk assets of the World Islamic countries, but there is a relationship between the Dow Jones sukuk index and S&P 500 bond index and the amount of sukuk assets of the World Islamic countries.