Fatma Barbarosoğlu'nun eserlerlerinde gelenek ve modernizm
Modernism and tradition in Fatma Barbarosoğlu's works of art
- Tez No: 534428
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA DALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
1962 yılında Afyon'da doğan Barbarosoğlu, lisansını felsefe, yüksek lisansını tasavvuf eğitimi, doktorasını ise sosyoloji alanıyla tamamlar. Öğrenim hayatındaki çeşitlilikten dolayı, çok farklı türlerde eserler kaleme alır. Yazarı besleyen başlıca kaynaklar, gelenek, sosyoloji, felsefe, edebiyat, tasavvuf, kültürel değerler ve aile değerleridir. Çalışmamızın birinci bölümünde gelenek ve modernizm kavramlarının kuramsal çerçevesi, dünyada ve ülkemizde modernleşmenin nasıl gerçekleştiği konusuna değinilmiştir. İkinci bölümde, Fatma Barbarosoğlu'nun hayatı, sanat anlayışı ve eserleri hakkında bilgiler sunulmuştur. Üçüncü bölümümüzde ise Fatma Barbarosoğlu'nun hikâyeleri, romanları, denemeleri, incelemeleri, makale ve söyleşileri üzerinden yola çıkılarak eserlerinde gelenek ve modernizm unsurları incelenmiştir. Modern öncesi ilim anlayışına bağlı olan Barbarosoğlu eserlerinde gelenek unsurlarından hadis, atasözü ayetlerden yararlanarak, modernizmin getirmiş olduğu yalnızlık, yabancılaşmayı eserlerinde gösterir.
Özet (Çeviri)
Born in Afyon in 1962, Barbarosoğlu completed her higher education on philosophy, she did her master degree in sufism, doctorated in sociology. She wrote up quite different works from her education. The sources feeding the author are tradition, sociology, philosophy, literature, sufism, cultural values and institution of family. In the first part of this study, it is stated that what the tradition and modernism are and how the modernism comes true in our country and in the world. As for the second part of this study, it is given some information about life of Fatma Barbarosoğlu, her sense of art and her works of art. In the third part of the study, tradition and the components of modernism are analyzed on the basis of her works of art, the author's stories, novels, essays, reviews, article, and interviews, the modernism and the tradition of her works. Barbarosoglu, who is tied to the modern pre-scientific understanding, shows the loneliness and alienation brought by modernism in his works by making use of the verses of hadith and proverb from the traditions of tradition.