Peyami Safa'nın düşüncelerinin romanlarına yansıması
The reflection of Peyami Safa's founders of thoughts
  1. Tez No: 534429
  2. Yazar: ESRA ÖZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ONUR HASDEDEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Roman, içinde tarih, biyografi, psikoloji, dram, komedi gibi birçok alandan izler barındıran bütünleşik bir sanattır. İçerisine eklediği anlam ve olguları sistematik bir şekilde bir kurgu içerisine yerleştirir. Çeşitli ifade araçları ve yöntemleri vardır. Roman okurken içinde barındırdığı şifreleri çözüp anlamları irdelemek mümkündür. Bütün edebi eserlerin içerisindeki gizli anlamlar yeni ve farklı bakış açıları ile yorumlamaya açıktır. Gerek araştırmacılar gerek okurlar bilgi birikimleri ve tecrübeleri ile metinlerin içindeki gizil anlamaları keşfeder kodlarını çözerler. Metindeki kodların çözülmesiyle okurlar okuma hazzına ulaşmakta, araştırmacılar ise metni bilimsel açıdan çözümlemektedir. Bu çalışmada Peyami Safa'nın düşüncelerinin yazıldığı kitaplar ve romanlar incelenmiştir. Yazarın düşünce eserleri ve romanları incelenerek, düşünceleri ile kendi hayatından kesitlerin, romanlarına yansımaları tespit edilmiştir. Romanlarıyla aynı zamanda geçmişe ve çağın sorunlarına da dikkat çeken yazar, Kahramanlar sözcülüğü ile düşüncelerini ve insanlığın zaman içerisinde geçirdiği değişimleri sunmuştur. Bu çalışma, Dünya harpleri sonucunda insanlığın yaşadığı tarihi, iktisadi, siyasi, sosyal, dini ve ailevi buhranları çözüm yollarıyla vermesi açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The novel is an integrated art that contains traces of history, biography, psychology, drama, comedy, etc. He puts the meanings and phenomena he adds in a systematic way into a fiction. There are various expression tools and methods. While reading a novel, it is possible to solve the passwords it contains and investigate its implications. The hidden meanings of all the literary works are open to interpretation with new and different perspectives. Both the researchers and the readers know their knowledge and experience, and the latent meanings in the texts solve the explorer codes. By deciphering the codes in the text, the readers reach the pleasure of reading, while the researchers analyze the text scientifically. In this study, books and novels written by Peyami Safa's thoughts were examined. Reflections of the author's thoughts and novels have been made and reflections of his thoughts and cross-sections in his own life and his novels have been determined. At the same time with his novels, the author draws attention to the problems of the past and the ages, and has presented the heroic spoken word and his thoughts and the changes that humanity has made over time. This study is important for the solution of the historical, economic, political, social, religious and familial depression experienced by humanity as a result of World War.