2007 yılı Deprem Yönetmeliğine göre yığma yapıların mühendislik özelliklerinin yaklaşık değerlendirilmesi
The evaluation of engineering properties of masonry structures according to 2007 Earthquake Regulation
- Tez No: 574081
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL TUŞAT YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Farklı tuğla çeşitleri üzerine yapılan bu çalışma, Burdur ili Bucak İlçesinde üretilen üç çeşit tuğla cinsinin deneysel çalışmalarını içermektedir. Bu çalışma deneysel ve hesaplama olarak iki aşamadan oluşmaktadır. Yapılan deneysel çalışmalar laboratuar ortamında elde edilmiştir. Laboratuar ortamında tuğlalar üzerinde fiziksel (Birim Hacim Ağırlık, Özgül ağırlık) ve mekanik deneyler (basınç dayanımı) uygulanmıştır. Yapılan deneylerden elde edilen veriler; numunelerin fiziksel ve mekanik özellikleri gibi karakteristik özelliklerin ortaya çıkmasını olanak sağlamıştır. İkinci aşama olarak tuğla cinsleri sıralanıp kayma gerilmeleri modele göre hesaplanmıştır. Tez çalışmasında weka (model) denklemleri oluşturularak birim hacim ağırlık, model toplam ağırlık, basınç dayanımı ve eğilme dayanımının birbirleri ve deney değerleri arasındaki ilişkiler uygun olarak belirlenmiştir. Bu karakteristik özellikler; yeni yapılan yığma binalar da kullanılan tuğla cinsleri hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlamıştır. Weka analizi ile çıkarılan sonuçlar, yeni yapılacak yığma binaların hızlı bir şekilde ön kontrolünün yapılması için günümüze bir ışık kaynağı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, you can see that there are three different kinds of experience working in Bucak district of Burdur province. This work is experimental and computational in two stages. Structured experimental laboratory was obtained. Physical (Unit Weight, Specific Gravity) and mechanical tests (compressive strength) were applied on the laboratory equipment bricks. The data obtained from the experiments; strengthening the physical and mechanical properties of the gauges. As the second stage, the structural types were listed and the shear stresses were calculated according to the model. In the thesis, weka (model) equations were created and designed in accordance with each other and experiences of unit volume weight, model total weight, compressive strength and bending strength. These characteristic features are; the masonry buildings containing new buildings. The results of the Weka analysis will be a light source for the rapid pre-check of newly opened buildings.