Hayat bilgisi öğretimi kazanımlarının süreç içinde yurttaşlar üzerindeki etkilerini ölçmeye yönelik görüşlerin incelenmesi
Examining opinions about the effects of outcomes of social studies teaching on citizens
- Tez No: 534453
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANİFE KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı, 1968-1998 ve 2005 yıllarında uygulanan hayat bilgisi dersi öğretim programlarının, bu programlardan mezun olan öğrenci/vatandaşlar üzerindeki etkilerini belirlemektir. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olgu bilim esas alınmış olup araştırmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşme yoluyla toplanmıştır. Araştırmanın örnekleminin belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemleri içinde yer alan maksimum çeşitlilik örnekleme tekniği kullanılmıştır. Ortak hedefler/kazanımlar doğrultusunda hazırlanan soruları yöneltmek üzere hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu ile farklı yaş ve meslek gruplarından 60 kişiyle görüşme yapılmıştır. Görüşmeler 15-50 dk arası sürmüştür. Katılımcıların 24'ü 1968 hayat bilgisi öğretim programından, 21'i 1998 programından ve 15'i ise 2005 programından mezun olmuştur. Hazırlanan soruların ilk bölümünde katılımcıların ilkokuldan mezun olma tarihini ve ekonomik düzeyi belirleyebilmek adına 2 soru, diğer bölümünde ise; bu programların öğrencilere kazandırması gereken ortak hedefler/kazanımlar ile ilgili 8 açık uçlu soru yer almaktadır. Veriler içerik analizi tekniği ile çözümlenmiş, bulgular ifade edilirken katılımcıların görüşlerinden doğrudan alıntılara yer verilerek çalışmanın güvenirliğine katkıda bulunulmuştur. Araştırmaya katılan katılımcıların görüşlerine dayalı olarak elde edilen bulgular doğrultusunda genel olarak şu sonuçlara ulaşılmıştır: Tüm katılımcılar, Hayat Bilgisi dersinin 'Vatandaşlık Katılımı, Sosyal Yaşam, Doğal Çevreye Duyarlılık, Mustafa Kemal Atatürk, Kültürel Kazanç, Sağlık, Ekonomik Yaşam ve Meslek Seçimi ve Meslek Hayatı' üzerinde ''olumlu'' yönde etkili olduğunu ifade etmişlerdir; ancak belirlenen her kategoride oranlar farklıdır. İlkokulda 1968 Hayat Bilgisi dersi öğretim programını işlemiş olan katılımcıların bu dersin kendilerini daha yüksek oranda 'olumlu' yönde etkilediğini belirtmesi, 2005 programını kullanan katılımcıların ise; bunun tersi yönünde ifadeler kullanması, yeni programda ilk kez yer alan yapılandırmacı yaklaşımın öğrenciler üzerindeki etkilerini sorgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of lecture curriculum sapplied in 1968-1998 and 2005 on students / citizens graduated from these programs. Phenomenon science model thatone of the qualitative research methods are based on in the research. The maximum diversity sampling technique included in purposeful sampling methods was used in determining the sample of the research. A semi-structuredinter view form was prepared toaddress the questions prepared in line with the common goals / achievements and 60 interviews were held with different age and occupation groups. The talk stook 15-50 minutes. Participants were graduated from the 1968 life science curriculum, 21 from the 1998 program, and 15 from the 2005 program. In the first part of the prepared questions, the participants have 2 questions in order to determine the date of graduation from the primary school and the economic level; there are 8 open-ended questions about common goals / achievements that these programs should bring to the students. The data were analyzed with content analysis technique, contributing to there liability of the study by directly citing the participants' opinions when the findings were expressed. Based on the opinions of the participating participants, the following results were obtained in general: All participants stated that the Life Science course is effective in 'positive' on 'Citizenship Participation, Social Life, Sensitivity to Natural Environment, Mustafa Kemal Atatürk, Cultural Profit, Health, Economic Life and Career Choice and Professional Life'; but the ratios in each category are different. Participants who had been working on the 1968 Life Science lesson program in primary school stated that this lesson had a positive impact on them; using the expressions in the opposite direction, questions the effects of the constructivist approach, which takes place for thefirst time in the new program, on the students.