Tersyüz sınıf modeline dayalı çevrimiçi infertiliteyi önleme eğitiminin üniversite öğrencilerinin infertilite konusundaki bilgi, tutum ve ders motivasyonuna etkisi
The effect of online infertility prevention education developed based on flipped classroom model on infertility knowledge, attitudes towards infertility and lesson motivations of university students
  1. Tez No: 534454
  2. Yazar: ŞİRİN NUR KAPTANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışmanın temel amacı; tersyüz sınıf modeline dayalı çevrimiçi infertiliteyi önleme eğitiminin üniversite öğrencilerinin infertilite konusundaki bilgi, tutum ve ders motivasyonlarına etkisini araştırmaktır. Çalışmada nicel ve nitel araştırma yöntemleri birlikte kullanılmış; nicel araştırma yöntemlerinden öntest-sontest kontrol gruplu model kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu ise Dokuz Eylül Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (RPD) bölümünde 2017-2018 eğitim-öğretim yılında 3. sınıfta okuyan Cinsel Sağlık Bilgisi dersini alan 26 öğrenci oluşturmuştur. Öğrenciler deney ve kontrol gruplarına yansız olarak (rastgele) atanmıştır. Çalışmada nicel veriler anketler ile, nitel veriler ise görüşme ve gözlem notları ile toplanmıştır. Nicel veri toplama aracı olarak Seymenler (2017) tarafından geliştirilen İnfertilite Bilgi Testi, Siyez ve arkadaşları (baskıda) tarafından geliştirilen İnfertiliteye Yönelik Tutum Ölçeği ve Acar (2009) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Öğretim Materyali Motivasyon Ölçeği; nitel veri toplama aracı olarak ise tersyüz sınıf modeline göre işlenecek ders süreci ile ilgili öğrenci görüşlerini içeren yarı yapılandırılmış görüşme formu ile araştırmacı ve bir gözlemci tarafından deney grubunda haftalık olarak tutulan gözlem notları kullanılmıştır. Çalışma kapsamında deney ve kontrol gruplarında haftalık işlenen konular aynı olmakla birlikte, sınıf içinde kullanılan yöntem ve teknikler farklılaşmıştır. Deney grubunda tersyüz sınıf modeline göre, kontrol grubunda ise teknoloji ile zenginleştirilmiş öğretmen merkezli yönteme göre ders işlenmiştir. Tersyüz sınıf modelinin kullanıldığı deney grubunda dersin teorik kısmı için Mayer'in Çoklu Ortam Tasarım prensiplerine uygun olarak geliştirilen çevrimiçi infertiliteyi önleme eğitim sitesi kullanılırken, sınıf içinde ise aktif öğrenme etkinlikleri yapılmış; kontrol grubunda ise öğretim materyali olarak teknoloji ile zenginleştirilmiş PowerPoint sunumları kullanılmış, ders geleneksel sınıf ortamında soru-cevap, tartışma, düz anlatım yöntem ve teknikleri ile yürütülmüştür. Deney ve kontrol grubunda ders içerikleri her hafta aynı şekilde işlenmiştir. Araştırmada ders anlatımları 4 hafta, veri toplama sürecini içeren araştırma süreci ise ön test, son test ve kalıcılık testlerinin uygulanması ile birlikte ise 8 hafta sürmüştür. Nicel verilerin analizinde betimsel analiz, tekrarlı ölçümler için tek faktörlü ANOVA, İlişkili örneklemler için t-testi ve Bağımsız örneklemler için t-testi kullanılırken nitel verilerin analizinde betimsel ve içerik analizi teknikleri kullanılmıştır. Araştırma sonunda deney ve kontrol gruplarının infertilite bilgi testi ve infertiliteye yönelik tutum ölçeği öntest, sontest ve kalıcılık puan ortalamalarında anlamlı bir farklılık bulunurken; gruplara göre anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Fakat araştırma sonunda deney grubunun derse yönelik motivasyon sontest ve kalıcılık testi puan ortalaması, kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda, bu konuda çalışma yapmak isteyen araştırmacılara uygulama sürecini 4 haftadan uzun bir sürede planlamaları, daha büyük bir örneklem grubu ile çalışmaları ve infertiliteye yönelik tutuma ilişkin daha fazla sayıda etkinlik yapmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the effect of infertility prevention education based on flipped class model on the knowledge, attitude about infertility and motivation of university students. Quantitative and qualitative research methods were used in the study and also the pretest-posttest control group model was used for quantitative research methods. The study group of the study consisted of 26 university students who were studying in the 3rd grade in the Department of Guidance and Psychological Counseling in Dokuz Eylul University in 2017-2018 academic year. The students are assigned to experimental and control groups randomly. In the study, quantitative data were collected by questionnaires, and qualitative data were collected through interviews and observation notes. In the study, as a quantitative data collection tool Infertility Knowledge Test developed by Seymenler (2017), Attitudes Toward Infertility Scale developed by Siyez and her friends (in press), and Instructional Materials Motivation Scale (ÖMMÖ) adapted to Turkish by Acar (2009); as a qualitative data collection tool semi-structured interview form which includes the views of the students about the course process to be processed according to the flipped class model, and the observation notes which were held weekly by the researcher and the observer in the experimental group were used. Although the subjects weekly discussed in the experiment and control groups were the same in the scope of the study, the methods and techniques used in the class were different. Flipped class model was used in the experimental group, and technology-enriched teacher centered method was used in the control group. In the experimental group, the online infertility prevention education website, which was developed in accordance with the principles of Mayer's Multimedia Design, was used for the theoretical part of the course, and in the classroom active learning activities were conducted. In the control group, technology-enriched PowerPoint presentations were used as instructional material, and the course was conducted with question-answer, discussion methods and techniques in the traditional classroom. In the experiment and control group, the course contents were processed in the same way every week. The research process of the study included 4 weeks with course process and the data collection process lasted 8 weeks with pretest, posttest and retention tests. In the analysis of quantitative data descriptive analysis, One-Way ANOVA for repeated measures, paired-samples t-test and independent samples t-test were used. In the analysis of qualitative data, descriptive and content analysis techniques were used. At the end of the study, there was no significant difference between the groups according to the infertility knowledge test and attitude scale towards infertility. However, at the end of the research, the motivation mean score of the experimental group for the course was significantly higher than the control group. According to the results obtained from the research, it is recommended that researchers who want to study on this subject should plan the application process in more than 4 weeks, work with a larger sample group and also make more activities related to the attitude towards infertility.