Integrating a mooc-based flipped classroom model into the ELT program: Pre-service English language teachers' experience and perceptions
Kitlesel Açık Çevrimiçi Ders'e (KAÇD) dayalı ters yüz sınıf modelinin İngilizce öğretmenliği bölümünde kullanımı: Hizmet öncesi İngilizce öğretmenlerinin deneyim ve görüşleri
  1. Tez No: 635814
  2. Yazar: MUHAMMED ÖZGÜR YAŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
İnternetin yaygın kullanımı ve bilgi ve iletişim teknolojisindeki hızlı ilerleme eğitimde önemli değişikliklere neden olmuş, işbirliğine dayalı öğrenmeyi teşvik edebilecek ve ders öncesi ve sonrası bilgiye sürekli erişimi sağlayabilecek modern pedagojik yöntemlerin kullanılmasını gerektirmiştir. Bu çalışmanın amacı; harmanlanmış öğrenmenin yenilikçe bir öğretim biçimi olan Ters Yüz sınıf modelinin, hizmet öncesi İngilizce öğretmenlerinin akademik başarısı üzerindeki etkisini ve katılımcıların model hakkındaki algılarını incelemektir. Çalışma, ayrıca öğrencilerin bağlantıcı öğrenme kuramına dayanan Kitlesel Açık Çevrimiçi Ders (KAÇD) temelli Ters Yüz sınıf deneyimleri hakkındaki görüşlerini incelemeyi hedeflemektedir. Son olarak, araştırma katılımcıların KAÇD'ye dayalı Ters Yüz sınıf modelinin İngilizce öğretmenliği bölümünde kullanımı hakkındaki genel görüşlerini incelemeyi hedeflemiştir. Bu amaçlar doğrultusunda, araştırma karma yöntem yaklaşımını benimsemiş ve hem nicel hem de nitel veri toplama yöntemlerinden faydalanmıştır. Türkiye'de bir devlet üniversitesinin Yabancı Diller Eğitimi Bölümünün iki sınıfından altmış dört hizmet öncesi İngilizce öğretmeni deney grubu ve kontrol grubu olarak atanmıştır. Veriler; ön test ve son testlerden, bir algı anketinden ve iki açık uçlu anketten toplanmıştır. Sonuçlar Ters Yüz sınıf modelinin öğrencilerin akademik başarısı üzerinde pozitif ya da negatif bir etki yapmadığını, ancak buna rağmen öğrencilerin KAÇD'ye dayalı Ters Yüz sınıf modeline karşı olumlu tutumlar geliştirdiğini göstermiştir. Sonuçlar ayrıca, katılımcıların KAÇD'ye dayalı Ters Yüz sınıf modelinin İngilizce öğretmenliği bölümünde kullanımı fikrine temkinli bir iyimserlikle yaklaştıklarını göstermiştir. Çalışma, uygulayıcılar ve alanyazın için pratik sonuçlar ve değerli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The widespread use of the Internet and the rapid advancement in information and communication technology have brought considerable changes in education and have necessitated the introduction of modern pedagogical methods, which could promote collaborative learning and provide continuous access to knowledge before and after class time. The purpose of this study was to investigate the effect of the Flipped Classroom (FC) model, an innovative teaching mode of blended learning, on pre-service English language teachers' academic achievement. It also attempted to examine their attitudes towards the model based on their Massive Open Online Course (MOOC) and FC experiences on the basis of connectivism learning theory. Lastly, it aimed to explore their overall views on integrating a MOOC-based FC model into the ELT program. The study adopted a mixed methods research design, benefiting from quantitative and qualitative data collection methods. Sixty-one pre-service English language teachers from two classes in ELT department at a state university in Turkey were assigned as the experimental and control groups. Data were gathered from a pre- and post-test, an attitude questionnaire, and two open-response questionnaires. The results revealed that the Flipped Classroom model does not have a significant effect on students' academic achievement. Despite this, however, the students have a positive attitude towards the MOOC-based Flipped Classroom model. The results also indicated that they were cautiously optimistic in their outlook towards the idea of integrating a MOOC-based Flipped Classroom model into the ELT program. The study provides practical implications and valuable information for practitioners and the literature.