İnsan kaynakları uygulamalarının iş tatmini üzerindeki etkisinde psikolojik sermayenin aracılık rolü
The mediating role of psychological capital on the effect of human resource practices on job satisfactin relationship
  1. Tez No: 534486
  2. Yazar: ECEM AKBULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Tez çalışmasının temel amacı insan kaynakları uygulamaları ile çalışanların iş tatminleri arasındaki ilişkide psikolojik sermayenin aracılık rolünü araştırmaktır. Araştırma toplam dört bölümden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Ankette yer alan ölçekler sırasıyla; Khatri (2000) tarafından geliştirilen“İnsan Kaynakları Uygulamaları Ölçeği”, Luthans, Avolio ve Youseff (2007) tarafından geliştirilen“Psikolojik Sermaye Ölçeği”ve son olarak Hackman ve Oldham'ın (1975) İş Tanımlayıcı İndeksi'nden alıntılanan“İş Tatmini Ölçeği”dir. Verilerin analizi için SPSS for Windows 16.0 programı kullanılmıştır. Bilişim sektöründeki çalışanlar üzerinde yapılan uygulama neticesinde insan kaynakları uygulamaları ile çalışanların iş tatminleri arasındaki ilişkide psikolojik sermayenin aracılık rolüne rastlanmamıştır. Algılanan insan kaynakları uygulamalarının ve psikolojik sermayenin çalışanların, iş tatmini düzeylerini olumlu yönde etkilediği görülmüştür. Ayrıca algılanan insan kaynakları uygulamaları ile psikolojik sermaye arasında ise anlamlı bir ilişki olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the thesis study is to investigate the mediating role of the psychological capital between the human resource practices and the job satisfaction of the employees. The research consists of four parts in total. Questionnaire was used as data collection tool in the survey. The scales included in the questionnaire were; The“Human Resources Practices Scale”developed by Khatri (2000), the“Psychological Capital Scale”developed by Luthans, Avolio and Youseff (2007) and the“Job Satisfaction Scale”quoted by Job Descriptive Index of Hackman and Oldham (1975). SPSS for Windows 16.0 program was used for the analysis of the data. As a result of the implementation on the employees in the IT sector, the relationship between the human resources practices and the job satisfaction of the employees was not found to be mediated by the psychological capital. Perceived human resources practices and psychological capital have been observed to positively affect the level of job satisfaction of the employees. In addition, there is no meaningful relationship between perceived human resources practices and psychological capital.