Günter Grass'ın 'Soğanı Soyarken' adlı romanında sosyo-kültürel olguların incelenmesi
An examination of sociocultural phenomena in Gunter Grass's novel 'Peeling the Onion'
  1. Tez No: 534487
  2. Yazar: ÖZGE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURHAN ULUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
20.yüzyılın başından ilk yarısına kadar meydana gelen iki büyük dünya savaşı, şüphesiz insanların hafızalarında derin yaralar açmıştır. Dünya tarihine baktığımızda en önemli sayılan olayların arasında yer almaktadır savaş kavramı. Bildiğimiz kadarıyla milyonlarca insanın hayatına neden olmuş, hayatta kalanları ise zorlu hayat koşullarına terk etmiş olan savaşların ardından sosyolojik, psikolojik ve ekonomik açıdan tarif ve tamir edilemez yaralar bırakmıştır. Savaş ve savaş sonrası dönemi başta tarihçiler olmak üzere edebiyatçılara da büyük bir çalışma alanı oluşturmuştur. Birçok yazar, savaş dönemini derinlemesine, sebep-sonuç ilişkisi içinde değerlendirerek kaleme almıştır. İkinci Dünya Savaşı'na tanıklık eden Günter Grass, bizzat içinde yaşadığı döneme sessiz kalmayarak, vahşeti, yıkımı ve en önemlisi 'Nazi Gençliğine' üye oluşunu ve hayatı boyunca bunu saklamış olduğunu“Soğanı Soyarken”adlı eserinde okuyucularına sunmuştur. Günter Grass bu eserinde, hayatındaki en heyecanlı dönemini anlatmaktadır. Yoksul hayatından kurtulup savaşa katılmaya can atan sonrasında ise esir kamplarında açlıkla boğuşmaktan, ailesinin izini kaybetmekten, ölümlere tanıklık etmekten ve top mermisine hedef olmaya kadar tüm çıplaklığı ile paylaşıyor. Bu çalışma; insanların her an ölümle burun buruna olmalarından yaşadıkları korkuları, ekonomik ve psikolojik sorunları, savaşı besleyen faşizm ve ırkçılığı ele alarak incelemiştir. Aynı dönem; faşizmin aktif rol oynadığı Nasyonal Sosyalizm ve Hitler'in lider oluşu dönemiyle bağlantılı olduğundan bu çalışmada yer almıştır. Günter Grass'ın“Soğanı Soyarken”adlı eserinde hayatı boyunca sakladığı 'Nazi Gençliği'ne üye oluşunu bu eserinde itiraf etmesi ve İkinci Dünya Savaşı ve sonrası dönemde Almanya'da gelişen sosyo-kültürel olguları ayrıntıları ile incelemek, günümüze kadar gelişini analiz etmek ve toplumda güncel olarak yarattığı önem derecesini ortaya koymak bu çalışmadaki esas amaçtır.
Özet (Çeviri)
The 2. World Wars that have taken place from the beginning of the 20th. Century to the first half have undoubtedly caused profound wounds in people is memories. When we look at world history, the war it is among the most important events that are considered. As far as we know, sociological, psychological and economical exploits have left unexplainable wounds after wars that have caused the lives of millions of people and have left survivors in difficult living conditions. War and post-war era have created a great workspace for historians and literary figures. Many writers have received warrants that will be judged deeply within the caused and effect relationship.Günter Grass, who witnessed the 2.World War, presented his reading to the readers in his work titled“Peeling the Onion”, in which he remained silent, not to be silent, but to become a member of the Nazi youth, most importantly, savagery and destruction. İn this work, Günter Grass describes the most exciting period in his life. After poverty loses his life and is willing to participate in the war, he shares with all the nudity from starving in prison camps to losing his family's license, witnessing deaths and being a target for a bullet. This work; the fears that people are always alive to death, the economic and psychological problems, fascism and racism that feed the war. The same period took place in this work since fascism was linked to the period of National Socialism and Hitler's leadership, which played an active role. İn this work Günter Grass's“Peeling the Onion”, a member of the Nazi Youth that he hid throughout his life, confesses and examines in detail the socio-cultural events that have developed in Germany during and after the 2.World War, putting the importance degree is the main purpose in this study.