Farklı kaynaklardan izole edilen pigment üreten bakterilerin tanılanması ve tekstil endüstrisinde boyar madde olarak kullanılması
Identification of pigment producing bacteria isolated from different sources and use as dyestuff in textile industry
  1. Tez No: 534496
  2. Yazar: MERVE ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU GÖRMEZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Microbiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez kapsamında önceki çalışmalarda izole edilen ve kültür koleksiyonunda bulunan izolatlardan pigment üretenler tespit edilerek klasik ve moleküler yöntemlerle tanılanmıştır. Bakterilerden metanol ekstraksiyon yöntemi kullanılarak izole edilen pigmentler TLC ve spektrofotometre kullanılarak karakterize edilmiştir. İzole edilen pigmentlerin tekstil endüstrisinde ipek kumaş üzerinde boyar madde olarak kullanımı değerlendirilmiştr. Ayrıca insan sağlığına etkileri; sağlıklı fibroblast hücre hattında MTT testi, eritrosit hücrelerinde ise hemolitik aktivite testi ile belirlenmiştir. Çalışmanın sonucunda ortalama 570 izolattan en iyi pigment oluşturduğu gözlenen 6 izolat belirlenmiş ve bunlardan AS-54, AS-55, AS-67 izolatları Serratia plymuthica AS-75 izolatı Serratia marcescens, AHS izolatı Micrococcus luteus, FAS-TUR izolatı ise Paracoccus marcusii olarak tanılanmıştır. Tanılanan izolatlardan elde edilen pigmentlerin karakterizasyonu sonucunda, AHS ve FAS-TUR izolatlarından elde edilen pigmentlerin literatür verileriyle karşılaştırıldığında beta-karoten, diğer izolatlardan elde edilen pigmentlerin de prodigiosin olduğu belirlenmiştir. Pigmentlerin ipek kumaş boyamada olumlu sonuç verdiği, hücre canlılığı üzerine olan etkilerine bakıldığında ise; hemolitik aktivite göstermediği ve toksik etkisinin bulunmadığı tespit edilmiştir. Bu bağlamda izole edilen pigmentlerin tekstil endüstrisinde çevre-dostu doğal kumaş boyası olarak kullanımının mümkün olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the isolates that were isolated in the previous studies in culture collection were evaluated in term of pigment production. The isolates producing pigments were identified by classical and molecular methods. The pigments were isolated from bacteria by using methanol extraction method and characterized by TLC and spectrophotometer. The pigments were evaluated as dyestuff on silk fabric in textile industry. Besides their effects on human health were searched by MTT test on healthy fibroblast cell line and hemolytic activity test on erythrocyte cells. As a result of the study, 6 isolates were determined to produce the best pigment from 570 isolates. The isolates coded as AS-54, AS-55, AS-67 were identified as Serratia plymuthica, the isolate coded as AS-75 was identified as Serratia marcescens, the isoate coded as AHS was identified as Micrococcus luteus, the isolate coded as FAS-TUR was identified as Paracoccus marcusii. As a result of the characterization of the pigments, the pigments were found to be beta-carotene and prodigiosin for the isolates coded as AHS, FAS-TUR isolates and the others, respectively. At the end of the process of silk fabric dyeing, the colour of the fabrics were determined as different shades of pink, orange and yellow. The pigments did not exhibit any hemolitic activity and toxic effect on fibroblast cell line.