Öğretmenlere yönelik üstbilişsel stratejilere dayalı çevrimiçi mesleki gelişim uygulamasının geliştirilmesi
Development of an online professional development platform based on metacognitive strategies for teachers
  1. Tez No: 534529
  2. Yazar: FATMA KÜBRA ÇELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SADİ SEFEROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalışmada, öğretmenlerin BİT kullanım durumlarının desteklenmesine yönelik çevrimiçi bir mesleki gelişim uygulamasının geliştirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma eylem araştırması olarak yürütülmüştür. Öncelikle öğretmenlerin BİT kullanım durumları, BİT kullanımının desteklenmesine yönelik yürütülen mevcut mesleki gelişim etkinliklerine ilişkin sorunlar ve beklentiler ortaya konulmuştur. Bu kapsamda çoğu öğretmenin BİT kullanım yeterliklerinin orta düzeyde olduğu ve bu yeterliklerinin geliştirilmesine yönelik bir mesleki gelişim etkinliğine katılmadığı tespit edilmiştir. Mesleki gelişim etkinliklerinde bilgi, beceri seviyelerinin dikkate alınması, aktif öğrenme sürecinin desteklenmesi ve mesleki gelişim sürecinin devamlığının sağlanması gerekliliği vurgulanmıştır. Alanyazın incelemesi ve öğretmenlerle yapılan görüşmeler doğrultusunda mesleki gelişim uygulamasının kriterleri,“aktif öğrenme sürecinin desteklenmesi, mesleki gelişim programının içeriği, ortak katılım, meslektaş işbirliği/etkileşimi, bireysel ilgi ve ihtiyaçlara uygunluk, mesleki gelişim sürecinde uzman desteği ve mesleki gelişim etkinliğinin süresi”olarak belirlenmiştir. Çevrimiçi mesleki gelişim uygulamasının; eğitim içeriği, işleniş süreci, kullanılan stratejiler ve yürütüldüğü ortam belirlenen ölçütler doğrultusunda yapılandırılmıştır. Araştırma süreci aşamalı olarak yürütülmüş, son aşamada değerlendirme yapılarak uygulamanın etkililiği incelenmiştir. Araştırmanın verileri, farklı branşlarda, mesleki deneyimlerde, BİT kullanım yeterliklerindeki üç ayrı çalışma grubu aracılığıyla toplanmıştır. Veri toplama sürecinde; kişisel bilgi formu, yarı yapılandırılmış görüşme formları, iki ölçek ve katılımcıların çevrimiçi ortam gönderileri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, geliştirilen çevrimiçi mesleki gelişim uygulaması öğretmenlerin BİT ve üst bilişsel öğrenme stratejilerini kullanım durumlarını olumlu yönde etkilemiştir. Bu bağlamda; BİT bilgi ve becerilerini geliştirebilme, üst bilişsel öğrenme stratejilerini kullanabilme, yeni teknolojilerle ilgili farkındalık oluşturabilme kapsamında öğretme-öğrenme sürecinde BİT kullanımının desteklenmesini sağlayabilen bir çevrimiçi mesleki gelişim modeli önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to construct the implementation of a professional development system to support teachers' ICT usage. Research was conducted as an action research. Firstly the problems and expectations of teachers about ICT usage, current professional development activities to support the use of ICT carried out. It was determined that most teachers' level of ICT use competencies was medium and did not participate in a professional development activity to develop these competencies. It was emphasized that different skill levels, support of active learning and continuity of professional development should be ensured. The criteria for professional development include some characteristics. These are supporting the active learning process, content, joint participation, peer collaboration / interaction, suitability to individual interests and needs, expert support in the process, and duration. The professional development implementation; online learning environment in which it is executed are structured in line with the determined criteria. Data from the study is obtained from three different working groups. The data of the research were collected through personal information form, semi-structured interview forms, reliability-tested scales in the scope of the study and online learning media submissions. As a result of the research, it was determined that the developed online professional development implementation contributed positively to the teachers' use of ICT and the use of metacognitive learning strategies. In this context; an online professional development model has been proposed that can support the use of ICT in the teaching-learning process, using metacognitive learning strategies, and awareness of new technologies.