Girişim sermayesi yatırım ortaklıkları ve paysahipleri sözleşmesi
Venture capital investment trusts and shareholders agreements
- Tez No: 534627
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SITKI ANLAM ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Girişim sermayesi yatırım ortaklıkları, günümüzde gittikçe önemi artan girişim sermayesi yatırımlarını yapmak amacıyla kurulan ortaklıklardır. Bu ortaklıkların yapısı ve işleyişi, girişim sermayesi yatırımlarının başarısı açısından önem göstermektedir. Bu tezde öncelikle kavramsal olarak girişim sermayesi ve girişim sermayesi yatırım ortaklıklarının Türkiye'de hukukî olarak düzenlenişi incelenmiştir. Ardından girişim sermayesini yatırımlarında yaygın olarak kullanılan paysahipleri sözleşmesinin kendi hukukî yapısı analiz edilmiştir. Son olarak, girişim sermayesi yatırımlarında kullanılan paysahipleri sözleşmelerinde sıklıkla rastlanan hükümler ticaret hukuku ve borçlar hukuku düzenlemeleri açısından hukukî incelemeye tâbi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Venture capital investment trusts are companies, which specifically aim to realize venture capital investments. Legal structure and operation of these companies have a significant role in the success of venture capital investments. In this thesis, venture capital is analyzed from a conceptual point of view. Then legal characteristics of venture capital investment trusts in Turkey are investigated. Subsequently, the legal nature of shareholders agreements, which are commonly utilized for venture capital investments, is evaluated. Last but not least, provisions of shareholders agreements which are frequently benefitted in venture capital investments are examined according to the principles of commercial/companies law and law of obligations.