Ürün geliştirme ve tüketici yenilikçiliğinin marka sadakati üzerindeki etkisi: Konya ilinde ampirik bir çalışma
The impact of product development and consumer innovativeness on brand loyalty: An empirical study in Konya province
- Tez No: 534631
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESEN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Günümüzde mobil pazardaki rekabet gün geçtikçe artmaktadır. Hızla değişen müşteri ihtiyaçları pazardaki rekabetin artmasını tetiklemektedir. İşletmelerin faaliyetlerinin sürdürülebilir olması bu rekabetle başa çıkabilme yeteneklerine bağlıdır. Teknolojideki hızlı değişmeler, işletmelerin müşterileri tatmin etmeleri ve yenilikçi ürünlerle sadakatlerini kazanmaları için bir meydan okumadır. Bu durumda, işletmelerin müşterilerin satın almak istediği yeni ürünler geliştirmesi kaçınılmazdır. Tüm pazarlamacılar başarılı olmak için, güçlü bir marka sadakati ve müşteri sadakatinin kaçınılmaz olduğunu belirtmektedir. Ancak, telekomünikasyon sektöründe, mevcut bir marka sadakati olsa bile, akıllı telefon ürün pazarında yeni ürün geliştirmenin başarısı hakkında kimse söz verememektedir. Mevcut marka sadakati yeni ürün geliştirmenin başarısını etkilemektedir, ama bunun en büyük etkisi pazarlanmaya yansımasıdır. Tüketiciler yenilikçiliğe karşı çok hassas olmakla birlikte yenilikçiliğin tüketicilerin yaşam kalitesini artıran ve insan hayatını kolaylaştıran bir ekisi de vardır. Tüm işletmeler ürünlerini sunmaya devam ederken, tasarımda inovasyon getirebilir, prosedürlerini değiştirebilir ve hatta bazen fiyatlarını düşürebilirler. Çünkü müşterilerini memnun etmek ve rakiplerine üstünlük sağlamak için ellerinden gelenin en iyisini yapmaktadırlar. Bu nedenle, bu çalışma, ürün geliştirme ve tüketici yenilikçiliğinin marka sadakati üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Sonuçlara göre, tüketici yenilikçiliği ve ürün geliştirmenin kendi aralarında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu ve marka sadakati üzerinde anlamlı bir etkiye sahip oldukları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, competition in the mobile market is increasing progressively. Competition in the market is caused by the rapidly changing customer needs. The sustainability of the operations of the enterprises depends on their ability to cope with this competition. Rapid changes in technology is a challenge for businesses to satisfy their customers and gain loyalty with innovative products. In this case, it is inevitable for businesses to develop new products that customers want to buy. To be successful, all marketers state that strong brand loyalty and customer loyalty are inevitable. However, in the telecommunications industry, even if there is an existing brand loyalty, no one can promise about the success of developing new products in the smartphone product market. Existing brand loyalty has an influence on the success of new product development, but its greatest effect is on marketing. Consumers are very sensitive to innovation and have an effect that improves the quality of life and makes human life easier. While all businesses continue to offer their products, they can bring innovation in design, change procedures and sometimes even lower their prices. Because they do their best to please their customers and to outperform their competitors. Therefore, this study aims to investigate the effect of product development and consumer innovativeness on brand loyalty. According to the results, it has been indicated that consumer innovativeness and product development have a positive and significant relationships and in turn have a significant effect on brand loyalty.