Güncellenmiş Erken Aritmetik Testi'nin geçerlik güvenirlik çalışması
Validity and reliability study of Early Numeracy est- Revised
  1. Tez No: 534630
  2. Yazar: ASİYE BEYZA KAÇIRA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER ELİF DAĞLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu araştırma, Güncellenmiş Erken Aritmetik Testi'nin geçerlik güvenirlik çalışmasını yapmak amacıyla planlanmıştır. Araştırma betimsel araştırma örneğidir. Araştırma, genel tarama modellerinden ilişkisel tarama modelinde tasarlanmıştır. Van luit ve Van Rijt (2009) tarafından geliştirilip revize edilen karşılaştırma, sınıflama, sıralama, birebir eşleme, sayıları kullanma, eş zamanlı ve kısaltılmış sayma, sonuçsal sayma ve tahmin olmak üzere dokuz alt boyuttan oluşan“Güncellenmiş Erken Aritmetik Testi (GEAT)”nin Türkçeye uyarlama çalışması gerçekleştirilmiştir. Uyarlaması yapılacak bu test için dil uzmanlarından uzman görüşü alınmıştır. Türkçe dil uzmanının onayından geçtikten sonra çeviriler konu alan uzman görüşüne gönderilmiştir. Konu alan uzman görüşlerine göre gerekli değişiklikler yapılarak testin son şekli oluşturulmuştur. Pre-ön uygulama için 4-7 yaş arası 30 çocuğa test uygulanmıştır. Uygulama sonucunda çocukların maddelerde yer alan yönergeleri anlamakta güçlük çekmediği ve çocukların GEAT A formundaki soruların %76'sına, B Formundaki soruların %78'ine doğru cevap vererek temel matematik puanlarının yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca GEAT A ve B formundan almış oldukları puanlar arasında anlamlı bir farklılık olmadığı bulunmuş ve elde edilen bu sonuçlar doğrultusunda İstanbul İli Bahçelievler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı resmi bağımsız anaokulları, ilkokulların anasınıfları ve birinci sınıflar arasından tabakalı örnekleme yöntemi ile belirlenmiş okullarda eğitim alan 4-7 yaş 251 çocuğun katılımıyla ön uygulama gerçekleşmiştir. Yapılan analizler sonucında madde istatistikleri incelendiğinde A Formunun alt boyutlarında madde güçlük indeklerinin .580-.828; B Formunda .596-.802 arasında olduğu belirlenmiştir. GEAT A Formunun alt boyutlarının madde ayırıcılık indekslerine bakıldığında A Formu için .452-.584; B Formu için .404-.576 arasında olduğu bulunmuştur. Bunula birlikte GEAT A ve B Formunun madde güçlük ve ayırıcılık indeksleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olmadığı belirlenmiştir. Test analizleri incelendiğinde de çocukların GEAT A Formundan en az 10 en çok 43 maddeyi; B Formunda en az 12 en çok 43 maddeyi doğru cevapladıkları belirlenmiş ve GEAT A Formunun ortalama güçlük indeksi .733, B Formunun ortalama güçlük indeksi .725 olarak hesaplanmıştır. Çocukların GEAT A ve B Formu'nda almış oldukları puanlara ilişkin standart sapma değeri (A Formu ss: 6.342; B Formu SD: 5.685) testten düşük puan alan çocuk olduğu gibi yüksek puan alan çocuk olduğunu da göstermektedir. Testin güvelirlik hesapamaları incelendiğinde KR-20 katsayısının A formu için .810; B formu için .749 olduğu belirlenmiştir. GEAT'ta yer alan maddelerin güvenirliğini tespit etmek amacıyla hesaplanan Spearman korelasyon katsayısı ise A formu için .813; B formu için .786 olarak bulunmuştur. Ayrıca GEAT A ve B formu için hesaplanan güvenirlik katsayıları arasında da istatistiksel olarak anlamlı farklılık olmadığı belirlenmiştir. Yapılan doğrulayıcı faktör analizi sonucunda GEAT A ile B formunun tüm alt testlerinin çocukların saymaya ilişkin temel matematik becerilerini anlamlı şekilde yordadığı, çocukların sayma becerilerini anlamlı bir şekilde açıkladığı (GEAT A Formu R2= .16-.51, p.05) belirlenmiştir. GEAT A ve B formlarından alınan puanlar arasındaki ilişkiler incelendiğinde karşılaştırma ve sınıflama alt testlerine yönelik almış oldukları puanlar arasında pozitif yönde ve orta düzeyde ilişki olduğu görülürken; birebir eşleme, sıralama, sayıları kullanma, eş zamanlı ve kısaltılmış sayma, sonuçsal sayma, sayı bilgisini uygulama ve tahmin alt testlerine yönelik aldıkları puanlar arasında pozitif yönde ve yüksek düzeyde ilişki olduğu saptanmıştır. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda, Güncellenmiş Erken Aritmetik Testi'nin güvenilir ve geçerli olduğunu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of this thesis is to do validity and reliability study of Early Numeracy Test- Revised in Turkish sample. Correlational survey model was preferred for this study. Early Numeracy Test- Revised developed by Van luit and Van Rijt (2009) consist of nine subdomains called: comparison, classification, ordering, one to one correspondence, using numerals, synchronous and shortened counting, resultative counting, applying knowledge of numeracy and estimation. Expert opinions were provided as a first step for the test's adaptation study. Then, language validity study was conducted and Turkish version of the test were sent to experts for content validity. Essential changes were made according to experts' view. And final version was prepared for implementation. 30 children whose ages change between 4 and 7 were assessed with this test for the pilot study. It was determined that children didn't have difficulty on understanding the instructions. When test scores obtained from pilot study were analyzed, it was seen that children had high scores (children were answered %76 of ENT-R Version A questions and %78 of ENT-R Version B questions correctly). Also, it was determined that there was no significant difference between children's ENT-R Version A and ENT-R Version B results. Sample of the adaptation study were 251 children who are 4-7 years old and study in selected formal and private preschools and primary schools' first grade with stratified sampling method in Bahçelievler, İstanbul. When item statistics were examined, it was seen that item difficulty indexes change between .580 and .828 in ENT-R Version A and .596 and .802 in ENT-R Version B. Item discrimination indexes were between .452 and .584 in ENT-R Version A, .404 and .576 in ENT-R Version B. And additionally, it was determined that there was no significant difference between ENT-R Version A and ENT-R Version B item difficulty and item discrimination indexes. Test analyses show that children answered minimum 10 and maximum 43 questions of ENT-R Version A and minimum 12 and maximum 43 questions of ENT-R Version B correctly. Mean of difficulty indexes of test was calculated as .733 for ENT-R Version A and .725 for ENT-R Version B. Standard deviation values were 6.342 for ENT-R Version A and 5.685 for ENT-R Version B scores. These values show that some children had high, some of them had low scores on this test. K-20 coefficients were calculated for reliability of the test. Values were .810 for ENT-R Version A and .749 for ENT-R Version B. And also, spearman correlation coefficients were .813 for ENT-R Version A and .786 for ENT-R Version B. There was no significant difference between calculated reliability values of ENT-R Version A and ENT-R Version B. Confirmatory factor analyses showed that all subdomains of ENT-R Version A and Form B predict and explain children's basic mathematical skills about counting significantly (ENT-R Version A R2= .16-.51, p.05). When the relationship between ENT-R Version A and Version B scores were examined, it was presented that children's scores on comparison and classification subdomains had positive and medium level relationship. One to one correspondence, ordering, using numerals, synchronous and shortened counting, resultative counting, applying knowledge of numeracy and estimation scores on Version A and Version B have positive and high level relationship. It was presented that Early Numeracy Test- Revised is a valid and reliable scale to assess Turkish children's early numeracy skills.