Erdek ve çevresi denizel Cladophorales (Chlorophyta = Yeşil algler) türleri
Marine Cladophorales (Chlorophyta = Green algae) in the coasts of Erdek
- Tez No: 534649
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Biology, Marine Science, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, Erdek ve çevresinde (Marmara Denizi, Türkiye) yayılış gösteren denizel yeşil alg ordosu Cladophorales türlerinin taksonomik, morfolojik ve ekolojik özellikleri çalışılmıştır. Örneklemeler Mayıs 2015-Kasım 2016 tarihleri arasında mevsimsel olarak 3 istasyondan gerçekleştirilmiştir. Örnekleme üst infralittoral bölgeden doğrudan elle ya da maske ve şnorkel ile yapılmıştır. Toplanan örnekler %2-5 formaldehit ve deniz suyu içerisinde muhafaza edilmiştir. İstasyonların fiziko-kimyasal değişkenleri (pH, sıcaklık, tuzluluk, iletkenlik, çözünmüş oksijen, turbitide), fosfat ve amonyumu da ölçülmüştür. Erdek ve çevresinde Cladophorales ordosuna ait toplam 17 tür (2 Chaetomorpha, 13 Cladophora, 2 Lychaete) tespit edilmiştir. Cladophora liniformis ve Cladophora vadorum türleri Marmara Denizi'nden Türkiye için ilk kez rapor edilmiştir. Çalışma yapılan Narlı ve Edincik istasyonlarında karasal baskının etkisiyle Cladophora türlerinin yaz mevsiminde aşırı çoğalma gösterdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, taxonomic, morphological and ecological characteristics of the green algal order Cladophorales were studied from Erdek and around (Sea of Marmara, Turkey). The samples were made from 3 stations seasonally between May 2015 and November 2016. Sampling was done by hand or mask şnorkel directly from the upper-infralittoral zone. The collected samples were stored in %2-5 formaldehyde and seawater. The physico-chemical variability (pH temperature, salinity, conductivity, dissolved oxygen, turbidity), phosphate and ammonium of the stations were also measured. A total of 17 taxa (2 Chaetomorpha, 13 Cladophora, 2 Lychaete) were found belonging to the order of Cladophorales in the costs of Erdek and around. Cladophora liniformis and Cladophora vadorum have been reported for the first time from the Marmara Sea for in Turkey. It was observed that Cladophora species showed algal bloom in the summer season due to the effects of terrestrial dominance at Narlı and Edincik stations.